Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Hypertenze

Nemocnice bude k léčbě mozkové mrtvice využívat robotický systém

1. 11. 2021

Fakultní nemocnice s poliklinikou Nové Zámky bude využívat robotický systém k léčbě mozkové mrtvice. Na projektu Rehabilitace pacienta po mozkové příhodě robotickým systémem RoRehab bude spolupracovat s maďarskou nemocnicí Batthyány Kázmér Szakkórház és Rendelőintézet.  

Cílem projektu je posílení a zvýšení úrovně přeshraniční spolupráce mezi institucemi dotknutých regionů, rozšíření jejich společných aktivit s cílem zavedení robotické rehabilitace, informoval mluvčí nemocnice Ján Baček. Robotická rehabilitace se může využívat i k léčení pacientů trpících jinými mozkovými onemocněními jako je například cévní mozková příhoda. 

Projekt je spolufinancovaný z prostředků Evropské unie z Evropského fondu regionálního rozvoje (EFRR) v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko, na který bylo schválených 400.000 euro včetně finančního příspěvku z EFRR ve výšce 340.000 euro. Z něho příspěvek pro nemocnici v Nových Zámcích tvoří 163.098 euro. Období implementace schváleného projektu trvá od 1. listopadu 2020 do 31. října 2022. 

Nemocnice v Maďarsku získá přístroj podporující obnovení motorických funkcí horní končetiny a zároveň mobilní robotický přístroj na podporu chůze a rovnováhy. Novozámecká nemocnice získá z projektu vertikální mobilizující přístroj, jako i mobilní odlehčovací systém na nácvik stability, postoje a chůze. Obě nemocnice absolvují dva odborné workshopy a dvě sympózia, které posílí spolupráci mezi institucemi a regiony. Meziregionální spolupráce dotknutých institucí se rozšíří také o mezinárodní předávání vědomostí a výměnu získaných zkušeností na konferencích. 

Obě nemocnice mají v úmyslu spolupracovat i po skončení projektu a plánují dlouhodobou spolupráci s cílem odborné komunikace. Partneři si budou pravidelně vyměňovat informace týkající se využívání nových přístrojů a získávání údajů pro výzkum. „Robotika jako slibný prostředek účinné léčby mozkové mrtvice a jiných poškození mozku poskytuje naději pro ty, kteří ji přežili, a zároveň je zajímavou alternativou práce pro zdravotníky, vědce a fyzioterapeuty. Ačkoli více západoevropských států už zavedlo tuto inovativní technologii a získalo s ní první zkušenosti, východoevropské státy tuto léčebnou metodu zatím používají sporadicky,“ konstatoval Baček.

Zdroj: Tisková zpráva TASR