Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Vztah beta-blokátorů k pozdějším psychopatologiím

7. 12. 2016

Vztah beta-blokátorů k pozdějším psychopatologiím

Studenti, kteří užívali předepsané beta-blokátory během zkouškového období, vykázali signifikantně vyšší riziko budoucích suicidálních pokusů a poruch, které si vyžádaly preskripci psychotropních látek.

Studenti často užívají beta-blokátory k potlačení autonomních symptomů v rámci prezentace nabytých dovedností a rigorózních zkoušek. Dosud ale nebyla zkoumána otázka, zda mladí lidé, kteří při těchto stresových situacích tyto beta-blokátory užívají, nejsou vystaveni vyššímu riziku pozdějšího výskytu psychopatologických jevů.

Investigátoři využili skutečnosti, že všechny preskripce jsou v Dánsku registrovány a téměř všechny rigorózní zkoušky se odehrávají v období od května do června. Analyzovali dánské demografické registry, zápisy ke studiu i zdravotní záznamy.

Zjistilo se, že během 16 let sledování bylo užívání beta-blokátorů spojeno se signifikantně zvýšeným rizikem pozdější farmakologické léčby depresivních stavů (adjustované hazard ratio 1,68), jiné psychotropní medikace (HR 1,93) a sebevražedných pokusů (HR 2,67). Medikace antidepresiv byla významně větší u mužů než u žen (HR 2,14 vs. 1,62).

Pacienti poprvé sáhli po antidepresivech nebo dalších psychotropních látkách po uplynutí v průměru cca 5 let od zkouškových období, kdy užívali beta-blokátory. K suicidálním pokusům docházelo v průměru tři roky po skončení těchto zkouškových období.

Barbara Gellerová z Washington University v St. Louis, USA, ve svém komentáři připsala převahu žen užívajících beta-blokátory skutečnosti, že v Dánsku se vysokoškolskému studiu věnuje více žen než mužů, a předpokládá, že ženy navíc i častěji navštěvují lékaře.

Připomněla, že deprese jsou nežádoucím účinkem beta-blokátorů, i když nepříliš často se vyskytujícím. „Z tohoto důvodu - i když nevíme, jak velké množství léků studenti skutečně brali, což studii limituje - velký počet předepsaných balení obsahujících 100 tablet, vyvolává otázku, zda pozdější podávání antidepresiv bylo indikováno v souvislosti s depresemi způsobenými užíváním beta-blokátorů. Kliničtí lékaři, kteří předepisují beta blokátory kvůli pociťovaným úzkostem z testů, by měli pacienty informovat o těchto nežádoucích účincích a sledovat jejich mentální zdraví z aspektu možných konsekvencí,“ dodala Gellerová.

V rámci studie výzkumníci identifikovali celkem 12 147 zdravých studentů, jimž byly předepsány beta-blokátory (medián věku 19 let; 80 % žen), a přiřadili k nim kontroly. Padesát devět procent studentů si na recept vyzvedlo balení.se 100 tabletami.

Pozn.: Beta-blokátory (v hlavní indikace hypotenziva) se mohou použít v léčbě úzkostných stavů a ke zvládnutí agitovanosti (propranolol, nadolol).

 

Autor: MUDr. Jan Činčura