Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Buněčná terapie úspěšná při srdečním selhání

26. 5. 2016

Nová terapie kmenovými buňkami zaznamenala výrazné dlouhodobé zlepšení u pacientů v těžkém a terminálním stádiu srdečního selhání ve studii prezentované na výroční konferenci American College of Cardiology. "Výsledky nasvědčují, že se jedná o atraktivní možnost léčby pro pacienty se srdečním selháním třídy III a IV NYHA," řekl Timothy Henry, kardiolog Cedars-Sinai Heart Institute a jeden z hlavních autorů studie.

Ve fázi IIb studie investigátoři hodnotili aplikaci autologního štěpu kostní dřeně u 126 pacientů s ischemickou kardiomyopatií (průměrný věk 65 let; 92 % mužů). Účastníci vykazovali ejekční frakci levé komry ≤ 35 %, chronické srdeční selhání třídy III nebo IV NYHA, implantovaný defibrilátor a nezpůsobilost pro mechanickou revaskularizaci. Téměř všichni byli léčeni antiagregační terapií, beta blokátory a statiny; většina z nich užívala  inhibitory ACE.

Pacienti byli rozděleni do skupiny medikované placebem nebo přípravkem ixmyelocel-T, preparátem kostní dřeně se selektivně expandovanými makrofágy fenotypu M2 a mezenchymálními kmenovými buňkami specifického imunofenotypu CD 90 +. Patnáct dnů po aspiraci kostní dřeně byla u těchto pacientů provedena transendokardiální injekce přípravku ixmyelocel-T nebo placeba, a to do hraničního pásma mezi viabilním a neviabilním myokardem.

V analýze podle protokolu (n = 109) byl zaznamenán primární složený cílový parametr (úmrtí, kardiovaskulární hospitalizace a neplánovaná návštěva lékaře pro srdeční selhání) během 12 měsíců u 38 % pacientů s aplikací ixmyelocelu-T a u 49 % pacientů, kteří dostávali placebo (poměr rizik 0,63). Analýza parametru přežití vykázala obdobné, ale nikoli statisticky významné relativní riziko. Výrazně více pacientů v placebovém rameni mělo vážné nežádoucí příhody (75 % vs. 53 %) než příjemci ixmyelocelu-T, a vykázalo dvojnásobně více nežádoucích události spojených s katetrizací.

„Zájem, který u odborné veřejnosti vzbuzuje terapie kmenovými buňkami při regeneraci srdečních funkcí, přesahuje důkazy benefitu léčby.Tato studie pravděpodobně povede k zesílení výzkumu buněčné terapie u srdečního selhání,“ míní ve svém komentáři pro NEJM Journal Watch kardiolog z University of Colorado  Frederick A. Masoudi. Podle něj se jedná o slibné, přesto předběžné výsledky, jež je třeba potvrdit. Vysoká míra nežádoucích účinků u placeba může znamenat přehodnocení jeho využití v dalších studiích.

Autor: MUDr. Jan Činčura