Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Cvičením po nádoru prsu si prodloužíme život

6. 6. 2016

Pro ženy, jež prodělaly léčbu karcinomu prsu, je klíčovým cílem dostat se "zpět do života" a zlepšit svůj celkový zdravotní stav. Tento cíl je pro tyto pacientky důležitý zejména proto, že v pozdějších letech umírají nejčastěji na kardiovaskulární příhody.Ke splnění tohoto cíle mají pomoci lékařská doporučení týkající se fyzického  cvičení. Do jaké míry ale jsou pacientkami dodržovány a jak ovlivňují výskyt kardiovaskulárních příhod, to zůstávalo lékařům nejasné.

Tyto otázky se rozhodli prozkoumat američtí investigátoři, kteří sledovali 2 973 žen, jež prodělaly nemetastazující karcinom prsu. Specialista William J. Gradishar z Northwestern Memorial Hospital v Chicagu ve svém komentáři v NEJM Watch uvedl, že hlavní příčinou úmrtí u žen s nemetastázujícím karcinomem prsu jsou kardiovaskulární příhody. Proto je podle něj nutný holistický přístup pacientek po léčbě, kdy by měly dbát důrazných doporučení lékařů, aby cvičily. „Dokonce i nepříliš intenzívní cvičení může mít značný pozitivní dopad,“ řekl Gradishar.

 Co výzkumníci zjistili?

Lékaři z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku a z dalších universit dotazníkem zjišťovali, jak ženy cvičily (chůze, běh, jízda na kole, plavání atd.). K hodnocení použili metabolický ekvivalent MET (Metabolic Equivalent of Task), jehož jednotka odpovídá spotřebě 1 kilokalorie na kilogram tělesné hmotnosti cvičícího za hodinu (energetická spotřeba při klidném sezení). Ke každé činnosti přiřadili počet MET-hodin za týden (MET-h/týden). Podle doporučení by pacientky měly mírně až intenzívně cvičit 3x až 5x týdně po dobu nejméně 20 minut. To je ekvivalent ≥ 9 MET-h/týden.

Lékaři zjišťovali, jaký byl výskyt nově diagnostikovaného koronárního onemocnění, srdečního selhání, chlopenních abnormalit, arytmií, mrtvice nebo kardiovaskulárního úmrtí. Ukázalo se, že čím více pacientky cvičily, tím méně u nich docházelo ke shora uvedeným kardiovaskulárním příhodám či komplikacím. Ty, které v souladu s pokyny dosáhly energetického výdeje minimálně ≥9 MET-h/týden, dosáhly oproti těm, které necvičily, snížení kardiovaskulárních příhod o 23 procent.  Konkrétně poměr rizik činil > 0,91 u cvičení se spotřebou 2,0 až 10,9 MET-h/týden, 0,79 u cvičení se spotřebou 11,0 až 24,5 MET-h/týden a 0,65 u cvičení s energií ≥24.5 MET-h/týden.

 

Autor: MUDr. Jan Činčura Převzato a zkráceno z NEJM Journal Watch