Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Doplňky stravy s biotinem mění laboratorní výsledky i při infarktu

6. 1. 2018

Doplňky stravy s biotinem mění laboratorní výsledky i při infarktu

Biotin neboli vitamín B7 může při vyšších dávkách pozměňovat výsledky stovek druhů laboratorních testů, včetně těch, které se běžně provádějí při podezření na infarkt.

Na rostoucí počet problémů včetně dokonce nejméně jednoho úmrtí v této souvislosti upozorňuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Falešné laboratorní výsledky po užívání biotinu mohou vést k nežádoucím účinkům terapie i při různých dalších onemocněních.

Biotin patří do skupiny B komplexu, bývá označován někdy také jako vitamín H, ale ve skutečnosti je jedná o koenzym. Je součástí mnoha multivitaminových přípravků a prostředků na podporu růstů vlasů a nehtů. Dávka 5 – 10 mg, která je v nich běžně obsažena, je často až 650krát větší než 30 µg, což je běžný denní příjem, který potřebuje většina lidí.

Vysoké dávky bývají lékaři preskribovány při neuropatiích a často také při léčbě roztroušené sklerózy.

Biotin se váže na některé proteiny, což může způsobit nesprávné výsledky při laboratorních testech. Například při poškození srdečního svalu roste v krvi množství kardiomarkeru troponinu, ale biotin ho sníží, takže se při testech při podezření na infarkt neprokáže. To může vést k fatálním následkům. Podle FDA pacient zemřel právě proto, že užíval vysoké dávky biotinu a test na troponin tak selhal.

Naopak falešně vysoké výsledky po excesivním příjmu biotinu se mohou vyskytnout při testech na thyroideální hormony. Lékař pak může dojít k nesprávné diagnóze Graves-Basedowovy nemoci. Biotin může dále pozměňovat výsledky testů při srdečním selhání, těhotenství, rakovině či anemii z důvodu nedostatku železa. Tento problém není úplně nový, v laboratorní komunitě je znám už delší dobu. Lékaři by proto měli vždy zjišťovat, zda pacient neužívá přípravky s biotinem, a vždy na tuto skutečnost laboratoř upozornit.

Není bez zajímavosti rovněž dodat, že biotin je klíčovou látkou, která umožňuje propojení mezi metabolismem sacharidů a tuků. Při vyšším příjmu stimuluje procesy tvorby mastných kyselin, zejména pokud organismus současně nevynakládá odpovídající fyzickou aktivitu. To vede v konečném důsledku k tvorbě tuků a jejich ukládání především do podkožních částí těla.

Autor: uza

Zdroj: https://www.fda.gov/Safety/MedWatch/SafetyInformation/SafetyAlertsforHumanMedicalProducts/ucm586641.htm

Li D et al. Association of Biotin Ingestion With Performance of Hormone and Nonhormone Assays in Healthy Adults.  Journal of the American Medical Association  2017;318(12):1150-1160. doi:10.1001/jama.2017.13705