Odborné aktuality
Hygienická hypotéza atopie potvrzena
7. 10. 2016
„Hygienická hypotéza“ vzniku atopie připisuje prudký nárůst alergických onemocnění snížení expozice infekčním agens v časných obdobích života a následnému ovlivnění zrání imunitního systému. Tuto hypotézu zřejmě potvrzuje studie amerických imunologů recentně publikovaná v N Engl J Med.
Zajímavou studii provedl tým M. M. Steina z University of Chicago, který porovnal izolovaně žijící komunity Amišů ve státě Indiana a Huteritů v Jižní Dakotě. Tato dvě nábožensky založená zemědělská společenství si jsou nápadně podobná geneticky a environmentálně s jedním rozdílem - Amišové praktikují "tradiční" farmaření, zatímco farmy a domácnosti Huteritů jsou vysoce industrializované.
Již předchozí studie zaznamenaly, že výskyt atopie a astmatu je mnohem vyšší u Huteritů (33 % a 21 %, resp.) než u Amišů (7 % a 5 %).
Steinův tým se zaměřil na prevalenci astmatu a klinických a imunologických charakteristik atopického onemocnění dětí v obou skupinách. Žádné z 30 děti Amišů nemělo astma, ale mělo jej šest z 30 dětí Huteritů (20 %). Děti Amišů měly mnohem nižší celkové a specifické koncentrace imunoglobulinu IgE a eozinofilů i neutrofilů, přestože zde byla obdobná expozice alergenům.
Děti Amišů žily v domácnostech s mnohem vyšším výskytem endotoxinů (téměř sedminásobně vyšší) v domácím prachu než huteritské děti. Obdobný rozdíl byl identifikován při zkoumání bakteriálních profilů v směsném vzorku prachu.
Výzkumníci porovnali účinky domácího prachu Amišů a Huteritů na klasickém myším modelu alergického astmatu. Huteritský prach neposkytl protekci před ovalbuminem indukovaným alergickým zánětem. Extrakt prachu amišských domovů však signifikantně inhiboval ovalbuminem indukovanou hyperreaktivitu dýchacích cest, redukoval zastoupení eosinofilů v bronchoalveolární laváži i koncentraci sérového specifického IgE proti ovalbuminu.
„Výsledky jasně ukazují, že něco v domácím prachu Amišů je schopno zabránit alergické senzibilizaci, pravděpodobně v souvislosti s přítomností endotoxinů nebo jiných mikrobiálních produktů. Tento faktor ovlivňuje vrozenou imunitu,“ napsali autoři.
Studie nalezla rozdíly v profilech genové exprese u imunitních buněk v periferní krvi. Zdá se, že prostřednictvím mikrobů v prostředí Amišů jsou zapínány geny spojené s odpovědí vrozené imunity.
Drahé biologické léky sice nabízejí naději pro pacienty s těžkým astmatem, ale kdo je zaplatí? „Primární prevence atopie a astmatu je nejlepším způsobem, jak omezit tyto náklady na léčbu, a toto může být cesta, ale je třeba izolovat mikrobiální látky, které stimulují přirozenou imunitu,“ uzavřeli autoři.
Autor: MUDr. Jan Činčura