Odborné aktuality
Úspěch imunoterapie u letálního gliobalstomu
5. 5. 2016
Dva dětští pacienti s recidivujícím multifokálním multiformním glioblastomem (GBM) refrakterním na standardní léčbu vykázali "pozoruhodnou a dlouhodobou" odpověď na inhibici kontrolních bodů imunitní reakce monoterapií nivolumabem (Opdivo).
„V návaznosti na pre-klinické testování u 37 „biallelic mismatch repair deficiency“ (bMMRD) tumorů, byla nasazena léčba nivolumabem v dávce 3 mg/kg každé 2 týdny, jež vyústila v klinicky významnou odpověď a silnou radiologickou odpověď,“ uvedl Uri Tabori z Hospital for Sick Children v kanadském Torontu ve zprávě publikované v časopise Journal of Clinical Oncology.
Syndrom nazývaný ‘biallelic mismatch repair deficiency’ (bMMRD) způsobuje mnohočetné mozkové tumory, lymfomy a gastrointestinální karcinomy v dětském věku. Šokujícím zjištěním při výzkumu tohoto syndromu byla pro vědce skutečnost, že u dětí s tímto syndromem se vyvíjí mnohem více mutací než u kteréhokoli jiného karcinomu — až 20 000 mutací během půl roku.
V kanadském případě šestiletá pacientka a její 3,5-letý bratr pokračovali v běžném studiu a v denních aktivitách po 9 a 5 měsících léčby, respektive. Oba prodělali téměř totální resekci tumoru a následnou fokální iradiaci. Po remisi však došlo k rekurenci onemocnění. Po nasazení imunitního inhibitoru - nivolumabu jako poslední terapeutické volby obě děti vykázaly signifikantní zlepšení.
"Tyto výsledky jsou obzvláště povzbudivé, protože tyto děti jsou stále klinicky stabilní, zatímco většina relabovaných pediatrických GBM progreduje během 1 až 2 měsíců i přes záchrannou léčbu a přežití je obvykle 3 až 6 měsíců po rekurenci. Upozorňují tak na využití predispozic k zárodečným mutacím u nové možnosti onkologické léčby - u imunoterapie," napsal Tabori.
Podle něj poznatky z této případové studie mohou mít implikace pro léčbu GBM, stejně jako pro ostatní hypermutantní karcinomy. "Vzhledem k rostoucímu dostupnosti komerčních sekvenčních platforem, mohou analýzy mutační zátěže a neoantigenů hrát roli v transformaci léčby těchto pacientů," míní Tabori.
Podle kanadských vědců je však třeba tyto výsledky validovat mezinárodní prospektivní klinickou studií.
Autor: MUDr. Jan Činčura