Odborné aktuality
Jak jídlo podporuje imunitní odpověď organismu?
19. 4. 2017
Akutní infekce jsou spojeny se souborem stereotypních behaviorálních odpovědí, včetně anorexie. Její role v obraně organismu je však do značné míry neznámá. Studie Ruslana M. Medzhitova a kolegů z Yaleovy univerzity v USA hledala odpověď na otázku, jak při infekcích působí přísun energie nebo naopak hladovění.
Ukázalo se, že záleží na původu infekce. Metabolické požadavky spojené s adaptací na buněčný stres, které jsou kritické pro toleranci zánětlivých stavů, jsou protichůdné, tvrdí studie publikovaná v Cell.
Vědci prokázali, že při bakteriálních sepsích bylo prospěšné hladovění, zatímco doplňování nutrice, zejména pokud šlo o glukózu, mělo škodlivý vliv. Naopak u chřipkové a virové infekce výživa měla ochranný vliv proti mortalitě, zatímco zablokování využití glukózy vedlo k úmrtí.
U bakteriálních i virových modelů byly tyto účinky z velké části nezávislé na zátěži patogenů a velikosti zánětu.
Autoři studie hodnotili význam přísunu kalorií při dvou smrtelných infekcí u myší: Listeria monocytogenes a chřipkový virus. U infekce listerií přísun potravy a dokonce už i injektování glukózy vedlo ke 100% úmrtnosti. Následná injekce glukózového antagonisty 2dezoxy-D-glukózy (2DG) úmrtnost snížila a dokonce snížila i bakteriální zátěž. Neovlivnila však růst bakterií in vitro a nezměnila ani hladinu cytokinů (IFN-gamma, IL-6). Tato zjištění pak vědci zopakovali s lipopolysacharidy. Přísun kalorií opět zvýšil úmrtnost, zatímco inhibice využití glukózy mohla zachránit. Zajímavé je, že tento nežádoucí efekt byl zjištěn pouze u glukózy, zatímco kalorický ekvivalent v podobě olivového oleje nebo kaseinu tento účinek na úmrtnost neměl. U glukózy se opět neprojevily ani změny hlavních cytokinů, což naznačuje, že využití glukózy nemá vliv přímo na imunitní systém, ale že spíš pomáhá organismu lépe tolerovat dopad/poškození z této odpovědi.
Při zopakování experimentu s virovou infekcí se prokázal právě opačný efekt. Suplementace glukózou chránila před smrtí, ale terapie 2DG způsobila 100% úmrtnost. Nešlo však o poškození plic, ale u myší se rozvinuly srdeční a dýchací problémy, snížená teplota, ukazující k některému typu autonomní dysregulace. Zajímavé je, že tyto 2DG - vyvolané autonomní symptomy mohly být způsobeny také působením kyseliny polycytidylické - poly(I:C), což je imunostimulant, který napodobuje virový zánět, ale nebyly patrné při bakteriální plicní infekci Legionellou pneumonie.
Převzato a zkráceno z Cell