Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Je káva bezpečná pro kardiaky?

15. 10. 2016

Mnoha pacientům se srdeční insuficiencí se nedoporučuje popíjet kávu kvůli obavám, že by kofein mohl vyvolat arytmii. Nová randomizovaná kontrolovaná studie zveřejněná v JAMA Internal Medicine však tyto pacienty ujišťuje, že jim arytmie nehrozí a že mohou pít kávu bezpečně dál. O zdravotních účincích kávy se dosud vedla značná debata s divoce různorodými názory vycházejícími jen z observačních studií při absenci kvalitních randomizovaných studií s klinicky relevantními cíly.

Brazílští investigátoři zkoumali záznamy EKG u 51 pacientů se středně těžkým až těžkým srdečním selháním, kteří konzumovali vysoké dávky kofeinu. V dvojitě zaslepené, zkřížené studii porovnávali účinky 500 mg kofeinu nebo placeba. Účastníci pili pět šálků kávy během 5 hodin a přitom byli monitorováni EKG. Na konci 5hodinové periody byl proveden zátěžový test na běžícím pásu.

Vědci nezjistili žádnou asociaci mezi ingescí kofeinu a epizodami arytmie, ať už během monitorace EKG nebo během zátěžového testu. Nenašli také žádný důkaz o takové asociaci v případě ventrikulárních nebo supraventrikulárních extrasystol nebo jiných arytmií.

"Naše výsledky zpochybňují intuitivní názor, že příjem kofeinu by měl být omezen nebo zakázán u pacientů s kardiálním onemocněním a rizikem vzniku arytmií," napsali autoři.

V průvodním editorialu Jacob Kelly a Christopher Granger, oba z Duke Clinical Research Institute v americkém Durhamu, napsali, že expozice byla krátkodobá a počet pacientů malý a proto nelze činit žádné spolehlivé závěry o klinických výsledcích.

Thomas Whayne, kardiolog na University of Kentucky, jenž se již dlouho o tuto problematiku zajímá, uvedl: "Myslím, že výsledky posilují podporu názoru o bezpečné konzumaci mírného pití kávy (dva až čtyři šálky denně). S výjimkou genetické abnormality, jak bylo dokumentováno v Kostarice, se nezdá, že by káva zvyšovala výskyt koronárních příhod. Hlavní klinickou implikací je, že můžeme ujistit naše pacienty, že umírněné pití kofeinované kávy je v pořádku, pokud si to užíváme a pokud současně nepociťujeme arytmie nebo jiné „otravné“ symptomy.“

Podle Whaynea by se nemocnice neměly obávat nabízet kofeinovanou kávu kardiakům v umírněném množství namísto dosavadního striktního zákazu.

Whayne však upozornil na jeden důležitý detail - téměř všichni pacienti ve studii užívali beta-blokátor, který zpomaluje práci srdce a mohl zabránit arytmické odpovědi nebo ji zmírnit. I když je známo, že kofein zvyšuje srdeční frekvenci, žádné takové zrychlení nebylo ve studii pozorováno. Whayne proto zdůrazňuje, že všichni pacienti se srdečním selháním pijící kávu by měli být "na beta-blokátoru."

 

Autor: MUDr. Jan Činčura