Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Jsou NOAC bezpečné pro pacienty s fibrilací síní?

17. 5. 2016

Jsou NOAC bezpečné pro pacienty s fibrilací síní?

Podávání nových orálních antikoagulancií (NOAC) „podle potřeby“ je bezpečné pro vybrané pacienty s atriální fibrilací, jejichž srdeční rytmus je pečlivě kontrolován manuálně nebo pomocí mobilní aplikace nebo implantovaným přístrojem. Ukázala to studie prezentovaná na konferenci americké Heart Rhythm Society. „Nedošlo k žádnému iktu, k žádným transientním ischemickým atakám, ani k systémové embolii v stočlenném souboru těchto pacientů v průběhu průměrně 23 měsíců sledování,“ uvedla Monica Pammerová z University of Pennsylvania ve Filadelfii.

Během sledování byly NOAC alespoň jednou aplikovány u celkem 28 pacientů do značné míry na základě jejich vlastního monitoringu pulsu (64 %) a 10 pacientů bylo převedeno zpět na denní aplikaci perorálního antikoagulancia. Někteří vysoce sensitivní pacienti se při jakékoliv variaci pulsu nesprávně domnívali, že u nich nastala fibrilace síní a vzali si NOAC. "Ale ani v této populaci nebyly zjištěny žádné krvácivé nežádoucí účinky," poznamenala Pammerová. Pouze v jednom případě došlo k mírné epistaxi, jež si vyžádala lékařské ošetření. Lékaři předepsali pacientům NOAC a instruovali je, aby lék užívali typicky po dobu 1 týdne po suspektních nebo EKG potvrzených epizodách atriální fibrilace trvajících déle než 1 hodinu, nebo po opakovaných epizodách kratšího trvání. Pokud nastaly více než dvě epizody během období kratšího než 1 týden, pacient byl vyzván k návratu k trvalému každodennímu užívání orálních antikoagulancií.

„Rychlý nástup účinku NOAC a komfort aplikace, kdy není třeba takový monitoring, jenž je nutný u warfarinu (Coumadin), činí tuto léčebnou strategii proveditelnou,“ poznamenal Cory M. Tschabrunn, elektrofyziolog na Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu. Podle něj však typicky u mladších pacientů, kteří jsou velmi aktivní fyzicky, je obvykle určitý dyskomfort menším zlem než riziko krvácení. "Pokud jste vášnivý cyklista a spadnete a jste trvale na NOAC, je to problém...“ naznačil Tschabrunn s tím, že tento typ léčebné strategie je vyhrazen pro vybrané skupiny pacientů.

Gordon Tomaselli z Johns Hopkins v Baltimore, bývalý prezident American Heart Association, uvedl: "Podle mne CHA2DS2-VASc skóre (= nová škála užívaná k hodnocení rizika vzniku trombembolických komplikací u pacientů s atriální fibrilací – pozn. red.)  nehledě na to, zda máte fibrilaci síní nebo ne - určuje vaše riziko nutnosti aplikace antikoagulantu. V případě nízkého CHA2DS2-VASC skóre, i když máte fibrilaci síní, nemusíte být antikoagulován," sdělil zdravotnickému serveru MedPage Today. "Pokud máte vysoké CHA2DS2-VASC skóre, musíte užívat antikoagulancia po celou dobu,“ dodal Tomaselli.

Autor: MUDr. Jan Činčura Převzato a zkráceno z MedPage Today