Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Kanagliflozin a jeho možný kardiovaskulární benefit

21. 5. 2018

Užívání kanagliflozinu, inhibitoru SGLT2, který se používá k léčbě diabetu 2. typu, je asociováno s nižším rizikem hospitalizace z důvodu srdečního selhání než užívání jiných antidiabetik.

To alespoň tvrdí observační studie publikovaná v časopise British Medical Journal.

Na základě databází pojištěnců amerických zdravotních pojišťoven byla provedena studie, která analyzovala data téměř 80 000 dospělých s diabetem a bez kardiovaskulárních chorob. Předmětem zájmu byli pacienti, kteří započali léčbu kanagliflozinem, inhibitorem DPP-4 (například saxagliptinem), agonistou receptoru GLP-1 (např. liraglutidem) nebo léčivem ze třetí generace derivátů sulfonylurey (např. glimepiridem). Uživatelé kanagliflozinu byli spárováni s pacienty z každé z ostatních skupin.

Během sledování byla incidence hospitalizace pro srdeční selhání nižší u kanagliflozinu (7,3–8,9 příhod na 1 000 osoboroků) než u inhibitorů DPP-4 (12,8 na 1000 osoboroků), agonistů receptoru GLP-1 (12,4/1 000 osoboroků) i sulfonylurey (14,4/1 000 osoboroků).

Dalším primárním cílem této studie bylo sledování kompozitního parametru, který se skládal z akutního infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, ale v tomto bodě se studovaná léčiva nelišila.

Autoři studie konstatují, že jejich výzkum ukazuje možný kardiovaskulární benefit kanagliflozinu ve srovnání s ostatními antidiabetiky, užívanými v rutinní péči.

Zdroj: https://www.jwatch.org/fw113823/2018/02/07/canagliflozin-associated-with-fewer-heart-failure