Odborné aktuality
Káva i geny mohou blokovat alkoholické poškození jater
19. 10. 2016
Těžcí alkoholici, kteří také pravidelně pijí kávu, mají zhruba o polovinu nižší pravděpodobnost, že u nich vznikne alkoholická hepatopatie než ti, kteří kávu nepijí. Navíc markantně snížené riziko alkoholické hepatopatie vykazují také alkoholici s genotypem PNPLA3 C/C. S těmito závěry skončila případová studie prezentovaná na výroční konferenci American College of Gastroenterology.
„Jen něco přes 25 % účastníků, kteří měli C/C genotyp a pili pravidelně kávu, mělo alkoholickou hepatopatii oproti 86 % těch, kteří měli G/G genotyp a nepili kávu,“ řekl Naga P. Chalasani z Indiana University School of Medicine v Indianapolis.
Studie zkoumala celou řadu faktorů u 190 těžkých konzumentů alkoholu (muži v průměru nejméně 60 g etanolu denně a ženy nejméně 40 g denně po dobu posledních 5 let) s diagnostikovanou alkoholickou hepatopatií a u 150 obdobně těžkých konzumentů alkoholu bez tohoto onemocnění.
Chalasaniho tým se snažil identifikovat rozdíly mezi případy a kontrolami. „PNPLA3 genotyp a pití kávy vyskočily jako nejvýznamnější. Káva byla pro nás velkým překvapením," uvedl Chalasani.
Pouze 20 % pacientů skupiny s hepatopatií pravidelně pilo kávu, v porovnání s 43 % kontrol (p < 0,0001). Ve skupině s hepatopatií byl medián denní konzumace kávy jeden šálek oproti 3 šálkům u kontrolní skupiny bez hepatopatie. PNPLA3 genotyp byl téměř stejně silně spojen s přítomností nebo nepřítomnosti hepatopatie.
„Pozoruhodné je,“ poznamenal Chalasani: „že viditelně existuje interakce mezi PNPLA3 genotypem a konzumací kávy. Míní, že tento vztah je biologický, a spekuluje, že zde může působit antioxidační účinek podobný jako u flavonoidů. Vzhledem k tomu, že jde o alkoholiky, nemyslí si, že by se zde mohl protektivně uplatňovat také nějaký faktor zdravého životního stylu.
Autor: MUDr. Jan Činčura Převzato a zkráceno z MedPage Today