Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Kdy zahájit hemodialýzu?

27. 6. 2016

Kdy zahájit hemodialýzu?

Kdy by měla být hemodialýza zahájena u kriticky nemocného pacienta? Předchozí malé studie a meta-analýzy přinesly zatím jen smíšené závěry. Včasná hemodialýza snižuje mediátory zánětu, udržuje acidobazickou rovnováhu a pomáhá zabránit volumovému přetížení. Pokud však je dialýza zahájena příliš brzy, někteří pacienti, kteří by ji třeba nakonec ani nepotřebovali, jsou zbytečně vystaveni riziku případných komplikací spojených s dialýzou.

Němečtí investigátoři randomizovali 231 kriticky nemocných pacientů po operaci a s akutním poškozením ledvin ve stadiu 2 podle definice KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) do skupiny s časnou (během 8 hodin při dosažení stadia 2) nebo s později zahájenou kontinuální renální substituční terapií. Pacienti ve skupině s časnou hemodialýzou měli významně nižší 90denní mortalitu (39 % vs. 55 %), signifikantně kratší medián doby podpory mechanické ventilace (126 vs. 181 hodin) a medián délky pobytu (51 vs. 82 dní).  U jedenácti pacientů zařazených do skupiny se strategií pozdějšího zahájení renální substituce se nakonec dialýza neaplikovala (10 %).

Další v současnosti publikovaná (v časopise JAMA) větší multicentrická studie přinesla odlišné výsledky. Výzkumníci ve Francii randomizovali 620 pacientů (buď s respiračním selháním, které vyžadovalo mechanickou ventilaci nebo se septickým šokem) s akutním poškozením ledvin ve stadiu 3 KDIGO k okamžité nebo pozdější hemodialýze. Většina pacientů (55 %) se podrobila intermitentní hemodialýze, ostatní kontinuální substituční terapii.

Mortalita byla obdobná ve skupině s časnou i pozdější dialýzou. Téměř polovina pacientů zařazených do skupiny se strategií pozdější substituce se dialýze nepodrobila. Avšak ti, u kterých se nakonec aplikovala, patřili do podskupiny s největší pravděpodobností úmrtí. „Ani jedna studie plně neodpovídá na otázku, kdy začít s hemodialýzou. Působivé výsledky první studie jsou poněkud znehodnoceny malou velikostí, unicentrickým designem a pečlivě vybranou populací,“ míní v komentáři pro NEJM Watch specialistka akutní medicíny Patricia Kriteková z University of Washington.

U druhé studie je více pravděpodobné, že odpovídá praxi. Co však podle Kritekové stále není jasné, je otázka, zda bychom tedy měli odložit hemodialýzu u všech pacientů, dokud nesplní standardní klinická kritéria pro substituční terapii. „Co potřebujeme, jsou lepší kritéria, pomoci kterých bychom mohli určit, které pacienty bezpečně nemusíme posílat na dialýzu,“ uzavřela Kriteková.

Autor: MUDr. Jan Činčura