Odborné aktuality
Ketamin pomůže u těžké migrény
27. 11. 2016
Ketamin, anestetikum s pověstí "psychedelického heroinu", látka známá z nočních klubů jako Káčko nebo Special K, by se mohl v infuzní formě stát účinnou pomocí pro pacienty trpící nepolevující migrénou.
"Je nekonvenční, není léčbou první linie. Lze jej použít jen v krajním případě," varovala Magdalena Anitescuová z University of Chicago na setkání American Society of Regional Anesthesia Pain Medicine (ASRA). Navíc by podle ní mohlo být komplikované sjednání úhrady pojišťovny, komplikací může být i začlenění do léčebného plánu pacienta.
Přesto Anitescuová přiznává, že slavila úspěchy s ketaminovými infuzemi u pacientů s refrakterní migrénou i u jiných forem chronických bolesti. "Říkám pacientům, že mají šanci 50 na 50, že se zlepší," řekla Anitescu při prezentaci na ASRA.
Ketamin je krátkodobě působící disociativní anestetikum, které vyvolává halucinace. Přestože na něj chirurgové zanevřeli, stal se v USA v průběhu uplynulého čtvrtstoletí populárním sedativem pro děti v emergentní péči.
Lék je v současné době revidován úřadem FDA pro on-label léčbu deprese a výzkumníci nyní zkoumají jeho použití jako rychle působícího emergentního přípravku pro potlačení suicidálních sklonů.
V roce 2012 Anitescuová retrospektivně zkoumala záznamy 49 pacientů, kteří podstoupili 369 ambulantních ketaminových infuzí. Všichni pacienti včetně těch s refrakterní bolestí hlavy udávali výraznou úlevu. "U poloviny našich pacientů úleva trvala po dobu až 3 týdnů s minimálními nežádopucími účinky," uvedl výzkumný tým Anitescuové.
Anitescuová doporučuje obrátit se na ketamin při bolestech hlavy, když "nic jiného nezabírá" - nikoli Botox nebo nervové blokády apod. Lidokainové infuze jsou další možností pro refrakterní bolesti, řekla s tím, že inklinuje mnohem častěji ke ketaminu u centrální bolesti.
Tým Anitescuové napsal, že lék zřejmě působí interakcí s receptorem N-methyl-D-aspartátu (NMDA): "reverze centrální senzibilizace prostřednictvím antagonistů NMDA-receptoru jako je ketamin patrně snižuje bolest a může snížit množství opioidních analgetik, které pacienti potřebují."
„Léčba může být indikována pro syndrom centrální bolesti a jiné bolestivé stavy,“ uvedla Anitescuová. Podle ní jsou však ketaminové infúze stále považovány za experimentální léčbu.
Anitescuová připomněla, že pravidelné infuze - jednou za 4-6 týdny v některých případech – bývají pro pacienty časově náročné, protože pacienti musí být sledováni po zákroku. Podání však může být jednodušší. V loňském roce totiž vědci ohlásili slibné výsledky týkající se orálního ketaminu k domácí léčbě chronické bolesti. Intranasální forma je také ve vývoji. Studuje se také efekt ketaminu v léčbě jiných forem bolesti např. algodystrofického syndrom (reflexní sympatická dystrofie čili komplexní regionální bolestivý syndrom).
Autor: MUDr. Jan Činčura Převzato a zkráceno z MedPage Today