Právní aktuality

„Konkurence“ odběrových míst aneb na test nově i k praktickému lékaři

1. 10. 2021

„Konkurence“ odběrových míst aneb na test nově i k praktickému lékaři

Již téměř rok a půl je nedílnou součástí našich životů testování na přítomnost onemocnění COVID-19. Každý z nás má jistě velice dobře zmapovaná odběrová místa v okolí svého bydliště či zaměstnání, jelikož bez negativního testu (či očkování nebo prodělaného onemocnění) se již v rámci běžných úkonů, jako jsou například návštěva kadeřníka, hodinka plavání či oblíbená večerní sklenka s přáteli v restauraci, neobejdeme. Dosavadní zavedený systém v podobě sítě odběrových míst by však měl být v dohledné době rozšířen o ambulance praktických lékařů, k nimž si měli pacienti s podezřením na nemoc COVID-19 plošně chodit pro diagnózu. Nový postup je výsledkem jednání mezi Ministerstvem zdravotnictví a Sdružením praktických lékařů, která vyvrcholila na Kongresu primární péče pořádaném 17. a 18. září v Praze.

Doposud byl systém nastaven tak, že praktický lékař v mnohých případech, aniž by pacienta vyšetřil, „pouze“ vystavil žádanku na provedení testu, který pacient následně podstoupil v jenom z odběrových míst. Dle ministerstva a zástupců poskytovatelů primární péče je však načase, aby se s onemocněním COVID-19 začalo zacházet více jako s „běžným infekčním onemocněním“. Jednotný dokument nesoucí název „Covid-19: diagnostika a léčba mimo nemocnice“ udávající doporučení nejen pro praktické lékaře, byl zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví v sekci pro zdravotníky. Ve vztahu k vyšetření praktikem a provedení testu je zde uvedeno následující: „Symptomatický pacient s podezřením na covid-19 by měl být vyšetřen lékařem, který zhodnotí klinický stav nemocného a posoudí rizikové faktory progrese onemocnění, provede antigenní test na SARS-CoV-2 a rozhodne o indikaci k podání monoklonálních protilátek či k hospitalizaci.“

MUDr. Petra Šonka, stojící v čele Sdružení praktických lékařů, si od nového postupu slibuje hlavně rychlejší diagnózu pacienta, včasnější provedení testu a tedy i dřívější možnost podání případných monoklonálních protilátek. Samozřejmostí je však nutnost toho, aby se pacienti s podezřením na COVID-19 předem online či telefonicky objednali na konkrétní hodinu, aby došlo k minimalizaci kontaktů v čekárnách se zdravými pacienty, a to zejména s těmi, kteří se nacházejí v rizikových skupinách. Testy do ordinací by si měli praktičtí lékaři zajišťovat sami od distributorů a od pojišťoven za ně pak obdrží úhradu.

Celkově se očekává, že nadcházející podzim bude pro praktické lékaře velice náročný. Způsobí to zejména kombinace nově zavedeného testování pacientů spolu s přicházející chřipkovou sezónou a očkováním třetí dávkou vakcín pro pacienty patřící do nejrizikovějších skupin.

KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.