Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Deprese a úzkosti

Léčba deprese - přehled antidepresiv

3. 2. 2016

TCA – TRICYKLICKÁ ANTIDEPRESIVA

  • Patří sem klasická antidepresiva, jako je imipramin, amitriptylin, dosulepin, nortriptylin, clomipramin a další. Je s nimi dlouhodobá zkušenost již bezmála 50 let. Jsou to vlastně první léky, které prokázaly svou účinnost při léčbě deprese. Jejich účinnost je vysoká, nicméně nevýhodou jsou poměrně výrazné nežádoucí účinky. Jde hlavně o sucho v ústech, závratě, únavu, zpočátku tendence kolabovat při změně polohy, zácpu, potíže s močením, rozmazané vidění. Tyto nežádoucí účinky se objevují na začátku léčby, v průběhu času se na ně pacient zpravidla adaptuje. Další nevýhodou je vysoká toxicita při předávkování. Aby se zlepšila jejich snášenlivost, bývají zpočátku podávány v nízké dávce, která se pozvolna zvyšuje až do terapeutické. Mohutný antidepresivní efekt se objeví většinou mezi 3. až 6. týdnem podávání. V současnosti se dává přednost v indikaci deprese jiným přípravkům.

ANTIDEPRESIVA 2. GENERACE

  • Do této skupiny patří novější léky, jako je maprotilin, dibenzepin, mianserin. Antidepresiva 2. generace mají podobnou účinnost jako TCA, ale významně méně nežádoucích účinků. Proto bývají častěji užívána i u starších lidí. V současnosti se dává přednost modernějším antidepresivům.

SSRI – SELEKTIVNÍ INHIBITORY ZPĚTNÉHO VYCHYTÁVÁNÍ SEROTONINU

  • Tato skupina látek znamenala v posledních 20 letech revoluci v léčbě jak deprese, tak úzkostných stavů. Jejich snášenlivost je daleko vyšší, než tomu bylo u předešlých skupin. Patří sem léky citalopram, escitalopram, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin a sertralin. Jsou velmi účinné, ale i bezpečné, tzn. i při předávkování jsou pro organismus málo toxické. Nežádoucí účinky jsou mírnější a objevují se jen u menšího procenta pacientů. Typicky sem patří zvýšení hladiny energie v prvním týdnu, což se někdy projeví zvýšeným neklidem a nespavostí. V této době se může objevit i vyšší riziko sebevražedného jednání (zejména u dospívajících) a pacient by měl být pod kontrolou (třeba mailem). Tento efekt však většinou do deseti dnů odeznívá. Poté naopak dochází ke zklidnění a většinou zlepšení spánku. Dalším nežádoucím účinkem bývají pocity na zvracení a žaludeční potíže, které rovněž mizí během prvních dvou týdnu. U části pacientů dochází ke snížení zájmu o sexualitu a u mužů k opoždění ejakulace. Druhého efektu lze využít k oddálení předčasné ejakulace u mužů (ejaculatio praecox).

RIMA – REVERZIBILNÍ INHIBITORY MONOAMINOOXIDÁZY

  • Jde o skupinu léků s mechanismem účinku podobným již opuštěné předchozí generaci, tzv. IMAO, ovšem bez potřeby držet dietu. U nás je na trhu jediný přípravek této skupiny moclobemid. Jde o středně účinné antidepresivum, vhodné také u pacientů s atypickými příznaky a zejména u lidí trpících sociální fobií nebo panickými záchvaty. Jeho hlavní výhodou je minimum vedlejších účinků. Je nutné dávat pozor na časté interakce i s potravou.

SNRI – INHIBITORY ZPĚTNÉHO VYCHYTÁVÁNÍ SEROTONINU A NORADRENALINU

  • Je to novější skupina léků. Představiteli jsou venlafaxin, milnacipran a duloxetin. Největší výhodou je značná účinnost a rychlejší nástup účinku. Venlafaxin je účinný i u velmi hlubokých depresí s psychotickými příznaky (kdy člověk již ztratil kontakt s realitou a je např. přesvědčen, že je tak ničemný, že zavinil někde ve světě válku ap.). Nástup účinku se objevuje již mezi 5. až 10. dnem podávání. Podobně jako jiné moderní léky má jen minimum nežádoucích účinků.

NDRI – SPECIFICKÉ INHIBITORY ZPĚTNÉHO VYCHYTÁVÁNÍNORADRENALINU A DOPAMINU

  • Do této skupiny léků patří bupropion. Je to antidepresivum aktivující, které kromě antidepresivního efektu snižuje také bažení po návykových látkách. Může pomoci lidem, kteří nereagují dostatečně na SSRI. Z nežádoucích účinků se může objevit bolest hlavy, neklid, hubnutí, nespavost, pocity na zvracení. Opatrnost je potřebná u lidí s epilepsií a u osob, u nichž jsou vysazovány benzodiazepiny.

SARI – ANTAGONISTÉ SEROTONINU A INHIBITORY ZPĚTNÉHO VYCHYTÁVÁNÍ SEROTONINU

  • Zástupce této skupiny, trazodon, má kromě antidepresivního účinku také dobrý hypnotický efekt, proto je používán i u chronické nespavosti.

NASSA – NORADRENERGNÍ A SPECIFICKÉ SEROTONERGNÍ LÁTKY

  • Představitel této skupiny, mirtazapin, je kvalitní antidepresivum, často účinné tehdy, když SSRI nebyla účinná. Pomáhá také lepšímu spánku a má minimum sexuálních nežádoucích účinků. Z nežádoucích účinků se mohou objevit závratě, průjem, zvýšená chuť k jídlu, sucho v ústech a ospalost.

TIANEPTIN

  • Jde o antidepresivum s jiným mechanismem účinku, o »antistresovou látku«, která v části mozku (hippocampu) související s emoční pamětí napravuje důsledky dlouhodobého stresu. Tianeptin je podobně účinný jako předešlé skupiny antidepresiv a má málo nežádoucích účinků (někdy zvýšení energie s neklidem na počátku užívání).

AGOMELATIN

  • Nová látka podobná melatoninu, který má antidepresivní efekt a minimální nežádoucí účinky. Mechanismus účinku je jiný než u všech předešlých antidepresiv. Působí hlavně na melatoninové receptory a upravuje cirkadiánní rytmy. Aniž by tlumil, upravuje spánek.

TYMOPROFYLAKTIKA

  • Jde o skupinu léků, které se používají k prevenci manických a depresivních epizod u bipolární poruchy. Mají jen mírný antidepresivní účinek. Většinou jsou účinné při léčbě mánie. Jejich nejdůležitější účinek je však v tom, že pokud jsou pravidelně užívány, udržují normální náladu, tzn. brání jak rozvoji mánie, tak rozvoji deprese. Nejznámějším tymoprofylaktikem je lithium carbonicum. Při užívání lithia je potřebné v pravidelných intervalech kontrolovat lithémii (hladinu lithia v krvi). Dalšími známými tymoprofylaktiky jsou carbamazepin, valproát a lamotrigin.

 

Nová třída z roku 2015

Vortioxetin se vyznačuje kombinovaným antidepresivním a anxiolytickým účinkem. Vortioxetin působí prostřednictvím antagonizace receptorů 5-HT3 a 5-HT7, agonizace receptorů 5-HT1A, částečné agonizace receptorů 5-HT1B a inhibice serotoninového transportéru. Kromě antidepresivního a anxiolytického účinku zlepšuje kognitivní funkce, které bývají při depresi sníženy. V poslední době se hovoří o antidepresivním účinku ketaminu (anestetika) u nemocných, kde jiná antidepresiva selhala.