Odborné aktuality
Makrolidová antibiotika u exacerbace astmatu nepomohou
10. 10. 2016
Respirační virové infekce, včetně rinovirových, jsou významnou příčinou exacerbací astmatu. Některé studie napovídají, že rovněž i atypické infekce způsobené viry Mycoplasma pneumoniae nebo Chlamydophila pneumoniae mohou vyvolávat symptomy astmatu. Avšak dosud jsme měli jen konfliktní data o zlepšení výsledků léčbou těchto virových infekcí antibiotiky.
Tuto otázku se rozhodl řešit tým z britské Imperial College London vedený Sebastianem Johnstonem. V multicentrické studii bylo 199 dospělých pacientů, u nichž jsou exacerbace astmatu léčeny systémovými kortikosteroidy, randomizováno do skupiny s medikaci azithromycinu (500 mg po dobu 3 dnů) navíc k obvyklé péči nebo do skupiny s placebem navíc k obvyklé péči.
Kultivace sputa, sérologie nebo nosní/hltanové výtěry byly pozitivní na typické bakteriální kmeny nebo atypické bakterie u 11 % pacientů; testy polymerázové řetězové reakce byly pozitivní u 18 % pacientů.
Zjistilo se, že astmatické symptomy, kvalita života a plicní funkce se během 10 dnů sledování nijak nelišily mezi skupinami s azithromycinem (zástupce makrolidů) a placebem, a rozdíly nebyly nalezeny ani v podskupinové analýze pacientů s pozitivními testy na přítomnost bakterií nebo atypických bakterii.
David J. Amrol, alergolog a imunolog z University of South Carolina, v komentáři pro NEJM Watch Journal uvedl, že tato zjištění potvrzují aktuální doporučené postupy pro léčbu astmatu, které odrazují od použití antibiotik u pacientů s obvykle probíhajícími exacerbacemi astmatu. „Studie také potvrzuje, že stále ještě nadužíváme antibiotika u astmatu, neboť investigátoři poznamenali, že na každého jednoho randomizovaného pacienta, připadlo dalších 10 pacientů, kteří nemohli být do studie zařazeni, protože ATB terapie byla u nich zahájena již v primární péči,“ dodal Amrol.
Autor: MUDr. Jan Činčura