Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Zlepšená diagnostika dědičných krvácivých chorob

28. 6. 2016

Zlepšená diagnostika dědičných krvácivých chorob

Genetické studie zvyšují diagnostickou přesnost pro mnohá hemoragická onemocnění a poruchy srážlivosti jako je například hemofilie, von Willebrandova choroba, defekty krevních destiček a žilní tromboembolismus.  Ale i když celý genom nebo předspecifikované oblastí genomu již byly sekvenovány, klinický význam mutací objevených během sekvenování byl často nejasný.

S výjimkou hemofilie a von Willebrandovy choroby je molekulární analýza pro pacienty krvácivou poruchou často nedostupná. Mnoho testů poskytuje pouze putativní výsledky. To způsobuje potíže v diagnostice, což ztěžuje léčbu i identifikaci postižených příbuzných.

Mezinárodní tým expertů v čele se Simeonim z University of Cambridge proto sestavil vysoce výkonnou sekvenční platformu (ThromboGenomics) a vyhodnotil její přesnost v detekci kauzálních variant u 63 známých genů spojených s krvácivými poruchami.  Multidisciplinární tým prověřil fenotypy pacientů a výsledky sekvenování a deklaroval, zda zkoumané varianty jsou patogenní.

Sekvenování 159 vzorků od 61 pacientů s prokázaným hemoragickým onemocněním zrekapitulovalo všechny dříve zjištěné kauzální varianty a vedlo k molekulární diagnostice v 56 případech. Platforma identifikovala 44 jednonukleotidových variant, 13 inzercí a delecí, 1 duplikaci; 28 ze zjištěných variant bylo zcela nových. Sekvenování 137 vzorků od 76 pacientů bez předem známých kauzálních variant však vedlo k molekulární diagnostice pouze v 8 případech, což naznačuje, že potenciálně informativní geny nebyly sekvenovány.

Celkově platforma identifikovala 204 různých patogenních variant s vynikající reprodukovatelností. Limitace spočívala v neschopnosti platformy identifikovat inverze, které se vyskytují u 45 % pacientů s těžkou hemofilií; před zahájením sekvenování by se tak měla provést detekce inverze pomocí alternativní metody jako je například polymerázová řetězová reakce, aby vzorky s inverzí mohly být ze sekvenování vyloučeny.

„Tato genetická analýza je schopna rozlišit mezi různými formami hereditární poruchy funkce krevních destiček a jiných hemostatických poruch,“ uvedl v komentáři pro NEJM Watch onkolog a hematolog David Green z Northwestern University. Podle něj tato vysoce výkonná platforma provádí hloubkové sekvenování schopné detekovat nové varianty a dosáhnout molekulární diagnózy.

 

Autor: MUDr. Jan Činčura