Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Právní aktuality

Nové podmínky pro odloučená oddělení českých lékáren?

17. 10. 2024

Ačkoli si to mnozí pacienti nejspíše ani neuvědomují, ke svým lékům a zdravotnickým prostředkům se mohou dostat nejen přímo v „klasické“ lékárně, ale i v tzv. odloučeném oddělení pro výdej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Pod tímto krkolomným názvem se skrývá pomyslné detašované pracoviště zřízené provozovatelem lékárny, jehož činnost je však na rozdíl od lékárny poměrně značně omezena, a to právě na výdej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků.

Podle aktuálně platné legislativy může být odloučené oddělení zřízeno mimo jiné pouze v obci nebo městské části, kde se současně nachází zdravotnické zařízení poskytující ambulantní zdravotní služby. Absence takového zařízení tedy možnost zřízení odloučeného pracoviště vylučuje s tím, že případný zájemce o rozšíření lékárenské péče do dané oblasti by se musel vydat cestou založení „klasické“ lékárny. Druhou podmínkou je pak poměrně logicky absence lékárny v dané obci či městské části.

První zmíněná podmínka by se však mohla do budoucna změnit, a to v případě přijetí připravované novely vyhlášky o požadavcích na minimální technické zabezpečení a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče. Podle té by totiž mohlo být nově možné zřídit odloučené oddělení i v místech, kde se nenachází žádné zdravotnické zařízení poskytující ambulantní zdravotní péči. Zatím to vypadá, že druhá podmínka v podobě absence lékárny by měla platit i nadále.

Důvodem přijetí novelizace by mělo být v prvé řadě to, že druhá podmínka „se s ohledem na významný rozvoj telekomunikačních technologií, které umožňují předepsání léčivých přípravků, aniž by pacient musel osobně navštívit ordinaci lékaře, aktuálně již jeví jako nedůvodná a brání zvyšování časové a místní dostupnosti lékárenské péče v České republice“. Ministerstvo zdravotnictví, z jehož dílny návrh vyhlášky pochází, má za to, že nutnost existence ambulantního zdravotnického zařízení ve stejné obci či městské části se „jeví v současnosti již jako nadbytečně omezující“. Novelizace vyhlášky je zcela v gesci daného ministerstva, a tudíž lze předpokládat, že se během pár měsíců dočkáme zmírnění podmínek pro zřizovaní odloučených oddělení pro výdej léčivých přípravků, což by mohlo mimo jiné usnadnit rozšíření lékárenské péče do odlehlých oblastí, kde se akutně potýkáme s jejími nedostatky.

KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.