Odborné aktuality
Nový pohled na způsob, jímž nedostatek spánku narušuje paměť
4. 12. 2017
Spánek hraje klíčovou roli při učení a uchovávání informací a jeho nedostatek tuto schopnost významně snižuje. Studie, provedená na University of Michigan v USA, poprvé definovala, že přesným místem, kde se tak děje, je oblast CA1 v hipokampu, v němž se vytvářejí vzpomínky.
U myší, které se po provedení zadaného úkolu dobře vyspaly, se projevila silnější neuronová oscilace v oblasti CA1, než u těch, které trpěly spánkovou deprivací.
Výzkumníci dále zjišťovali, zda narušení této spánkem vyvolané oscilace ovlivní paměť. Podali pak jiným hlodavcům látku, která zabraňuje malé skupině neuronů v CA1 produkovat protein parvalbumin. Tento proces se odehrává přirozeně při nedostatku spánku. Ukázalo se, že blokování aktivity neuronů, produkujících parvalbumin, způsobuje narušení rytmické vzruchové aktivity a propojování sousedních neuronů.
Zjištění, publikované v časopisu Nature Communications, mění pohled na to, jak mozek ukládá krátkodobé informace a uchovává je v dlouhodobé paměti.
“Dominantní oscilační aktivitu, která je nejdůležitější pro učení, kontroluje velmi malý počet z celkového množství buněk v hipokampu. Oscilace, kterou kontrolují parvalbuminové buňky, souvisí se změnami v celé neuronové síti. Vzpomínky tak nejsou uloženy v jednotlivých buňkách, ale jsou rozloženy v celé síti,” uvedla Nicolette Ognjanovski, která stála v čele týmu, provádějícího studii.
Autor: uza