Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Paralelní obchod, aneb reexporty léků

17. 10. 2015

Jde o téma, o němž se diskutuje již mnoho let. Jde o legální obchod, který vychází z různé cenové politiky jednotlivých států EU. Česko patří k těm, kde je jedna z nejnižších, což s výhodou využívají reexportéři, nakoupí v ČR levné léky (přebalí) a prodají za našimi hranicemi. Jde o výnosný obchod, který však má svá negativa: v dostupnosti léků pro české pacienty a v ekonomické ztrátě výrobců léčivých přípravků, kteří u nás levně prodávají (aby se dostali na regulovaný trh), ale přípravek se následně ocitne v zemi, kde je jeho cena podstatně vyšší. Již několik přípravků z tohoto důvodu z českého trhu zmizela.

Paralelní obchod eviduje Evropská léková agentura (veřejný registr). Mnohé státy, které jsou zemí, odkud reexport pochází, již přijaly opatření, jak reexporty alespoň omezit. Na Slovensku spadá vývoz léku pod zvláštní schvalování (ŠÚKL), v Polsku již byly pro nelegální reexporty uzavřeny lékárny a byly odňaty licence.

Česká novela zákona o léčivech, která má mj. zabránit nedostatku některých léčivých přípravků v důsledku reexportů, byla předložena vládě do připomínkového řízení. Obsahuje rozšíření pravomocí SÚKL, tvorbu seznamu tzv. rizikových léčivých přípravků a povinnost distributorů hlásit reexporty léčiv ze seznamu 30 dní předem.

Padělky tu jsou s námi

Podle Finanční správy SR zabavili slovenští celníci v 1. pololetí roku 2015 padělky farmaceutických výrobků v hodnotě více než 66 000 €. Nejčastěji zajištěným zbožím byly anabolické steroidy, omamné a psychotropní látky, doplňky stravy a neznámé chemikálie, které byly po zabavení odeslány na kriminalistický a expertní ústav Policie SR. Mezi zadrženým zbožím se nacházel i testosteron. Nejvíce záchytů bylo provedeno na bratislavském letišti, hlavním zdrojem padělků zůstává nadále Čína, která produkuje 85 % všech padělků.

V současnosti i EFPIA (Evropská federace inovativního farmaceutického průmyslu vyvíjí systém evidence a sledování léků od sjetí z výrobní linky ve výrobním závodě až po vydání koncovému klientovi (pomocí originálních registrovaných quer kódů). Tak bude možné každou krabičku identifikovat kdykoli v jejich průběhu. V českém prostředí se padělky týkají spíše distribuce léků přes napodobeniny internetových lékáren, v nichž je možné koupit za levný peníz opravdu cokoli. V optimálním případě placebo, v tom horším pilulky s nebezpečným obsahem, které jsou vyráběny v jihovýchodní Asii v „garáži“.

Zdroj: Apatykář.cz a AIFP