Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku

6. 12. 2017

Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku

Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek anestézie, ale v současné době se hromadí důkazy, že pravděpodobnější příčinou je zánětlivá reakce v mozku.

Nová studie na zvířecím modelu, provedená na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, zjistila, že zánět v mozku a pokles kognitivních funkcí spouští mikroglie - speciální imunitní buňky přímo v mozku.

Zánětlivou reakci v mozku je nutné chápat jako normální odpověď na tkáňové trauma, odehrávající se kdekoliv v organismu. Tuto odpověď může vyvolat každý druh operace, a to i na místě vzdáleném od mozku, jako je například náhrada kyčelního kloubu. Pokud je zánět nadměrný, příliš dlouhý nebo jde o starší pacienty, tato normálně ochranná odpověď organismu může negativně ovlivnit kognici.

Myším, jimž byla před operací podána experimentální látka PLX5622, která dočasně zablokovala mikroglie, po operaci vedly si mnohem lépe v paměťových testech. Pokud byly mikroglie blokovány z 95 % normálního stavu sedm dní před výkonem, myši pak byly zcela ochráněny před poruchou kognitivních funkcí.

Práce vědců z UCSF tak potvrzuje centrální význam mikroglií jako převaděče chirurgického traumatu z periférie. Podstatné je, že dočasné blokování mikroglií nezpůsobilo zhoršené hojení chirurgické rány ani nezměnilo koncentraci imunitních buněk a molekul mimo mozek. Aktivita mikroglií se vrátila k normálu do dvou dnů po ukončení podávání PLX5622. Delší působení této látky než týden vědci nezkoumali. PLX5622 vyrábí biotechnologická společnost Plexxikon z Kalifornie. Tato látka je cílená na molekulu CSF1R, kterou mikroglie potřebují k přežití, doplnění a rozmnožení svého počtu.

Podle autorů studie se jejich zjištění dá využít pro eliminaci tohoto problému u lidí. „Na myším modelu jsme pozorovali vliv na paměť, který odráží fakta pozorovaná ve studiích o poškození kognitivních funkcí u lidí. Tento vliv jsme dokázali zmírnit prostředky, které zvířatům nijak neškodily. Navíc jsme u nich zjistili mnohem nižší hladinu zánětlivých molekul v hipokampu, což je oblast mozku, která hraje klíčovou roli pro paměť,“ uvedl jeden z autorů, doktor Suneil Koliwad. Několik nedávných studií uvádí, že u vice než 10 % pacientů nad 60 let se tři měsíce po chirurgickém zákroku projevuje určitý stupeň propadu kognitivních funkcí, což způsobuje mnohá rizika.

Autor: uza