Právní aktuality
Potenciální novinky v úhradové regulaci zdravotnických prostředků
31. 10. 2024
Ačkoli se v oblasti zdravotnictví termín „úhrada“ nejčastěji skloňuje v souvislosti se samotnou zdravotní péčí a v těsném závěsu za ní i v souvislosti s léčivými přípravky, nelze opomíjet ani problematiku úhrady zdravotnických prostředků vydávaných na poukaz.
Zatímco základ úhradového mechanismu zdravotní péče tvoří (samozřejmě mimo zákona o veřejném zdravotním pojištění) především tzv. úhradová vyhláška a režim úhrady léčivých přípravků je neoddělitelně spjat se složitými úhradovými řízeními před Státním ústavem pro kontrolu léčiv, u zdravotnických prostředků představuje základ úhradového mechanismu tzv. kategorizační strom. Kategorizační strom rozděluje zdravotnické prostředky vydávané na poukaz do tzv. úhradových skupin. Pro každou z těchto skupin je pak stanoven úhradový limit a případně i další podmínky úhrady v ní kategorizovaných zdravotnických prostředků.
Kategorizační strom je v současné době součástí zákona o veřejném zdravotním pojištění, a to ve formě jedné z jeho příloh. Ministerstvo zdravotnictví má však nyní v plánu jej vyčlenit do samostatného zákona o kategorizaci zdravotnických prostředků. Důvodem této změny má být především skutečnost, že jakákoli aktualizace kategorizačního stromu, k níž by mělo dle původních plánů docházet každoročně, vyžaduje novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění. A jakákoli novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění představuje sáhodlouhý proces neoddělitelně spjatý s nepřeberným množstvím pozměňovacích návrhů, které nakonec s tématem úhrad zdravotnických prostředků mnohdy ani nikterak nesouvisí. Vyčleněním kategorizačního stromu do samostatného zákona by tedy měly být umožněny jeho svižné aktualizace bez zátěže v podobě novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění.
V důvodové zprávě k připravované legislativě shrnuje ministerstvo důvody pro vytvoření nového zákona následovně: „Vzhledem k tomu sebemenší úprava výše nebo podmínek úhrad zdravotnických prostředků, která je spíše technického rázu, otevírá prostor pro návrhy širokého spektra změn, které věcně s úhradami zdravotnických prostředků nikterak nesouvisejí a nezřídka jsou dokonce koncepčního charakteru. Přitom jakákoliv koncepční změna zákona o veřejném zdravotním pojištění zpravidla podléhá rozsáhlým diskuzím, vzhledem k vysokému počtu zainteresovaných zájmových skupin a stakeholderů, což legislativní proces výrazně prodlužuje. Současná situace fakticky značně znemožňuje včasné prosazení potřebných změn výše nebo podmínek úhrady zdravotnických prostředků legislativní cestou, což skýtá riziko zvýšené motivace ke korupci v dané oblasti, ve snaze legislativní proces obejít.“
KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.