Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Prenatálně podaný paracetamol snižuje maskulinitu plodu

4. 9. 2017

Nový výzkum varuje před nežádoucími účinky prenatální expozice paracetamolu u plodu mužského pohlaví.

Léky s obsahem paracetamolu neboli acetaminofenu (APAP) jsou široce užívány při chřipce a nachlazení i k tišení bolesti, a to i u těhotných žen. Nová studie, publikovaná v časopise Reproduction, zkoumala účinky acetaminofenu na plody u myší a zjistila, že má nežádoucí účinky na maskulinizaci jejich mozku, které se projevují i v dospělosti.

Už přechozí výzkumy naznačily, že APAP může potlačovat produkci testosteronu u plodů mužského pohlaví a potenciálně může způsobovat změny v reprodukční soustavě i v mozku.

Testosteron jako mužský pohlavní hormon řídí růst a vývoj mužského těla, ale také „mužské naprogramování“ mozku. Předchozí studie u hlodavců také zjistily, že snížení koncentrace testosteronu u plodů zvyšovala riziko testikulárních malformací u novorozenců.

Podle nového výzkumu jsou s nižší koncentrací testosteronu spojena i další rizika, a mnoho z nich se projevuje na chování dospělých jedinců. Autoři studie podali myším dávku APAP, která zhruba odpovídala množství, obvykle doporučovanému těhotným ženám.

Vědci pak hodnotili chování hlodavců mužského pohlaví z hlediska agresivity vůči ostatním samcům, schopnosti označit si teritorium i schopnosti se pářit.

Potomci matek, kterým byl podáván APAP, i v dospělosti vykazovali horší výsledky ve všech třech kritériích.

Expozice APAP v prenatálním období způsobila u dospělých samců změny ve schopnosti značkování močí. Rovněž vykazovali menší agresivitu vůči jiným samcům, narušujícím jejich teritorium. Měli také při sexuálním styku kratší dobu penetrace a sníženou ejakulaci.

Tyto skutečnosti podpořily i údaje, které vědci získali z mozku hlodavců. V oblasti mozku, která řídí pohlavní pud, shledali výrazně snížený počet neuronů. Zejména v části mozku zvané „sexuálně dimorfní jádro“ v předním hypothalamu byl tento počet pouze poloviční v porovnání s myšmi z kontrolní skupiny (bez expozice APAP).

Podle autorů studie jde o důkaz, že při snížené koncentraci testosteronu se typické mužské rysy nevyvíjejí tak, jak by měly, a že je tím ovlivněno i libido. „Myši, vystavené paracetamolu ve fetálním stádiu, nebyly při pokusech schopné kopulovat stejně jako naše kontrolní zvířata. Během jejich fetálního vývoje nedošlo ke správnému mužskému naprogramování, což bylo patrné dlouho poté i v dospělosti. Je to velmi znepokojující,“ uvedl k tomu jeden ze spoluautorů studie Dr. David Møbjerg Kristensen z Department of Biomedical Sciences and the Novo Nordisk Foundation Center for Protein Research při Faculty of Health and Medical Sciences.

Vybídl zároveň k opatrnosti při užívání prášků proti bolesti, zejména u těhotných žen. „V současné době se stalo užívání paracetamolu tak běžné, že zapomínáme, že jde o lék. Všechny léky mají nežádoucí účinky,“ připomněl dr. Kristensem

Zdroj: Hay-Schmidt A et al. Prenatal exposure to paracetamol/acetaminophen and precursor aniline impairs masculinisation of male brain and behaviour. Reproduction, 2017; 154 (2): 145 DOI: 10.1530/REP-17-0165

Autor: uza