Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Farmaceuti protestují proti špatně nastavenému systému péče

24. 10. 2015

Svůj negativní postoj k situaci v českém lékárenství před časem veřejně deklarovali také zástupci sekce lékárenství České farmaceutické společnosti ČLS JEP. Upozorňují, že zejména situace malých nezávislých lékáren začíná být velmi vážná. Podle PharmDr. Pavla Grodzy, předsedy sekce lékárenství ČFS ČLS JEP, přivádějí jak stálé snižování cen nejvíce předepisovaných léčiv, tak marketingové praktiky většiny provozovatelů řetězcových lékáren a stále rostoucí vstupní náklady některé lékárníky k rozhodnutí v podnikání dále nepokračovat.

Cesta ven z této nepříznivé situace vede podle PharmDr. Grodzy jedině přes změnu odměňování lékárenské peče. „Marže z nízké ceny leku, byť by se zvýšila, lékárny nezachrání. Odměna za výkon farmaceuta by byla perspektivním řešením, například standardy výdejní činnosti v lékárnách jsou již komorou i námi dobře připraveny, zbývá je jen uvést v život. Tak jako se to před několika lety podařilo v některých zemích EU, třeba v Belgii či Portugalsku. V některých zemích je lékárníkovi vyplacena odměna formou fixního dispenzačního poplatku ke každému balení či druhu léčivého přípravku. Myslíme si, že by Česká republika měla přijmout některý z těchto modelů. Jinak se může stát, že nerovnoměrné pokrytí regionů ČR sítí lékáren se bude dále prohlubovat a pacienti budou muset za lékárnami dojíždět do větších měst, kde je lékáren zbytečně mnoho,“ uzavírá PharmDr. Grodza.

Zdroj: Medical Tribune