Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Reslizumab u těžkého eosinofilního astmatu

29. 9. 2016

Reslizumab u těžkého eosinofilního astmatu

Evropská komise udělila v srpnu 2016 společnosti TEVA oprávnění distribuovat a prodávat v 28 zemích EU, v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu léčivý přípravek Cinqaero, který obsahuje jako účinnou látku monoklonální humanizovanou protilátku, reslizumab.

Jde o antagonistu interleukinu 5 (IL5), jehož indikací je léčba pacientů s těžkým eozinofilním astmatem, které dostatečně nereaguje na terapii inhalačními kortikosteroidy a dalšími přípravky používanými v dlouhodobé léčbě eozinofilního astmatu.

Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury doporučil ke schválení reslizumab na základě výsledků programu BREATH, který zahrnoval pět klinických placebem kontrolovaných studií, jichž účastnilo více než 1 700 dospělých a dospívajících. Reslizumab byl podáván v dávce 3 mg/kg hmotnosti v čtyřtýdenních intervalech nemocným, jejichž onemocnění nereagovalo na léčbu inhalačními kortikosteroidy. Reslizumab ve dvou dvanáctiměsíčních klinických studiích fáze III snížil počet exacerbací astmatu o 50 až 60 % u pacientů s těžkých eozinofilním astmatem, které dostatečně nereagovalo na terapii inhalačními kortikoidy. K nejčastějším nežádoucím účinkům patřily zvýšená plazmatická koncentrace kreatinfosfokinázy, myalgie a anafylaktická reakce. Výsledky klinických studií s reslizumabem byly uveřejněny na kongresu Evropské respirační společnosti, která se konala počátkem září 2016 v Londýně.

Účinky reslizumabu se budou dále ověřovat u pacientů s CHOPN, kteří mají současně eozinofilii.

Autor: miš