Odborné aktuality
Rizikové faktory deprese s věkem mění
3. 5. 2017
Dánští vědci z VU University Medical Center v Amsterdamu prokázali, že rizikové faktory deprese se mění s věkem. Pokud jsou rizikové faktory neobvyklé (například ztráta partnera nebo vážná nemoc v mladém věku), pak mají mimořádně negativní efekt, tvrdí studie, publikovaná v American Journal of Geriatric Psychiatry.
Deprese je komplexní heterogenní onemocnění, k jehož vzniku přispívají jak vrozené genetické a osobnostní faktory, tak i stresující životní události.
Pro zjištění, jaké rizikové faktory ovlivňují lidi v různých stádiích života, vědci zkoumali údaje 2 215 osob ze dvou předchozích dlouhodobých studií. Dánský tým stanovil 19 různých známých rizikových faktorů v různých věkových skupinách, a porovnával jedince, kteří nikdy depresí netrpěli s těmi, kdo depresí právě procházeli.
Většina z těchto faktorů (nízké vzdělání, nedávné negativní životní události, osobnostní rysy, omezené sociální fungování, nezdravý životní styl a špatný zdravotní stav) ovlivňovala pravděpodobnost deprese ve všech věkových skupinách. Přesto pět z těchto faktorů prokazovalo v určitých věkových skupinách vyšší vliv. Jejich spojitost s depresí byla nejpatrnější v těch věkových skupinách, kde byl jejich výskyt nejnižší. Pro osoby ve věku 18 – 39 let tak byly nejrizikovější vysoké BMI, bolest, zneužívání v dětském věku a chronické onemocnění. Ve věkové skupině nad 60 let byl větším rizikovým faktorem než u jiných nízký příjem.
Vědci tak zjistili, že lidé, u nichž se projevily faktory nečekané vzhledem k jejich věku, měli vyšší sklon k depresím než ti, v jejichž věkové skupině byly tyto faktory obvyklé. Například chronické onemocnění pravděpodobněji vyvolalo depresi u mladších osob než u straších, zatímco nízký příjem způsoboval vyšší riziko depresi u starších osob, ačkoliv byl obvyklejší právě u mladších. Vědci upozornili na potřebu sledovat mladší osoby, které trpí nemocí nebo osamělostí, neboť je vzhledem k neobvyklosti v této životní etapě může zaskočit, a tak nemají schopnosti, jak se s nimi vypořádat.
„Praktičtí lékaři by neměli předpokládat, že některé rizikové faktory pro vznik deprese jsou v určitém věku méně relevantní,” připomněla hlavní autorka studie Roxanne Schaakxs.
Převzato a zkráceno z American Journal of Geriatric Psychiatry