Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Právní aktuality

Sháníte asistentku, nebo asistenta?

17. 9. 2024

Při formulaci inzerátu na neobsazené pracovní místo se potenciální zaměstnavatelé obvykle soustředí především na to, aby byl inzerát pro případné zájemce dostatečně lákavý a současně aby obsahoval všechny podstatné informace. Nezbytnou součástí nabídky jsou samozřejmě základní parametry nabízeného zaměstnání, mezi které logicky patří i samotný název pracovní pozice. A o tom, že si zaměstnavatelé musí dávat velký pozor na to, jak tuto položku formulují, se v nedávné době přesvědčila i sama Česká lékařská komora v souvislosti s inzerátem práce na pracovní pozici „administrativní pracovnice – asistentka revizní komise“.

Zmíněný název pracovní pozice, který se na první pohled může zdát jako naprosto neškodný, zveřejnila komora na sociální síti Facebook v úvodu pracovní nabídky začínající následujícím textem: „Nabídka práce, Kancelář České lékařské komory se sídlem Lékařská 2, Praha 5, hledá administrativní pracovnici – asistentku revizní komise na plný pracovní úvazek (...).Daná pracovní nabídka se však dostala do hledáčku Státního úřadu inspekce práce, který nakonec došel k závěru, že text inzerátu je diskriminační, a uložil komoře pokutu ve výši 15.000,- Kč. 

Česká lékařská komora se však uložené pokutě bránila, a to tak vehementně, že celý spor skončil až u Nejvyššího správního soudu. Ten se přiklonil na stranu inspekce práce, jelikož podle něj „je z povahy nabídky jako takové zřejmé, že název nabízené pracovní pozice označuje za vhodné uchazeče pouze ženy, tuto skutečnost nemohou následně zhojit neurčitě formulované požadavky na uchazeče, u kterých jakákoliv jiná formulace nepřipadá v úvahu“. Daná pracovní nabídka tedy podle soudu jednoznačně diskriminuje uchazeče mužského pohlaví.

Závěrem je nutné zmínit, že kupříkladu v rámci oblasti farmacie a zdravotnictví jsou mnohé názvy pracovních pozic odvozené přímo od zákonem stanovené terminologie pracující s pojmy jako je „lékař“, „všeobecná sestra“, „ošetřovatel“, „sanitář“ či „dentální hygienistka“. V této souvislosti je zajímavé se zamyslet nad tím, zda by uvedení těchto legislativních pojmů jako názvu pracovní pozice (bez odpovídající varianty s přechýlením) do nabídky práce rovněž představovalo nezákonnou diskriminaci jednoho či druhého pohlaví. Vzhledem k legislativnímu ukotvení těchto termínů však předpokládáme, že ne, přičemž obdobný názor projevil i ostravský krajský soud, jež se na rozhodování celé záležitosti rovněž podílel.

KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.