Odborné aktuality
Symposium Sociální dopady bolesti v Evropě 2016
26. 5. 2016
Sociálně ekonomické dopady bolesti projednalo letošní mezinárodní symposium Societal Impact of Pain (SIP), které se konalo ve dnech 23. až 24. května v Bruselu, bohužel bez české účasti.
Více než 80 milionů lidí v Evropě (20 procent dospělé populace) trpí chronickou bolestí, tedy bolestí, ke které dochází opakovaně po dobu tří měsíců nebo déle. Těchto pacientů je dvojnásobně více než diabetiků. Asi 9 procent Evropanů trpí bolestí každý den. Celkové přímé a nepřímé náklady spojené s chronickou bolestí se odhadují na 1,5 až 3 procenta z celkového evropského HDP.
Vzhledem k těmto alarmujícím skutečnostem Evropská algeziologická společnost (EFIC - European Federation of IASP chapters) a její partneři diskutovali o sociálně-ekonomických implikacích bolesti a politických řešeních této zátěže jednotlivce i společnosti na 6. evropském sympoziu Societal Impact of Pain (SIP 2016): „Time for Action" v Bruselu. Setkání se zúčastnilo přes 200 odborníků na bolest, reprezentantů pacientů a politických činitelů z 28 evropských zemí.
"Je nanejvýš důležité zviditelnit chronickou bolest jako zdravotní, ekonomický a sociální problém, protože ovlivňuje kvalitu života více než většina jiných nemocí," řekl prezident EFIC Chris Wells. Podle něj je bolest důvod číslo jedna, proč lidé navštíví lékaře.
„Musíme se nejen zabývat velkou zátěží, kterou léčba chronické bolesti představuje pro rozpočet zdravotnictví, ale především nepřímými náklady vyplývajících ze ztráty produktivity a z pracovní neschopnosti," upozornil Wells s tím, že chronická bolest stojí za 500 miliony dnů „nemocenské“ ročně a je nejčastější příčinou předčasného odchodu do důchodu a pracovní neschopnosti. Více než polovina pacientů s chronickou bolestí trpí touto nemocí dva roky a déle, než se jim dostane adekvátní léčby, jak ukázala před několika lety studie Pain Proposal. Třetina pacientů dokonce nedostane žádnou léčbu.
SIP 2016: Široké spektrum témat
Témata symposia SIP 2016 zahrnovala rehabilitaci a opětovné začlenění pacientů trpících bolestí do pracovního procesu, bolest jako nemoc v pravém slova smyslu, relevanci bolesti v onkologické péči a bolest jako ukazatel kvality zdravotní péče.
"Kvalitu péče o pacienty s bolestí lze považovat za indikátor celkové kvality systému zdravotní péče," míní Wells. Měl by se také řešit problém, kdy mnohé země EU dosud nezahrnuly bolest mezi kriteria směrnice pro přeshraniční péči Cross-border Healthcare Directive, kterou dosud plně neimplementovaly. "Bohužel nevidíme velký pokrok v tomto konkrétním aspektu směrnice," poznamenal president-elect EPF (European Pain Federation) Bart Morlion.
Bolest by měla dostat prioritu v rámci programu EU pro veřejné zdraví
"Prevalencí chronické bolesti, jejím společenským a hospodářským dopadem a nedostatky v péči o pacienty s bolestí by se měli zabývat politici," vyzval Morlion. Doufá, že se podaří prosadit prioritizaci bolesti na podzim roku 2016, kdy Evropská komise bude projednávat současný program v oblasti zdraví přijatý na období 2014-2020.
"Potřebujeme také mnohem více se zaměřit na primární a sekundární prevenci. Nyní se spotřebovává 97 procent rozpočtu zdravotní péče v Evropě na kurativní medicínu a jen hubená tři procenta jdou na prevenci,“ upozornil Morlion.
Přitom právě primární prevence by mohla zabránit mnoha případům chronické bolesti, a to zejména v souvislosti s musculoskeletální bolestí, a strukturovaná sekundární prevence by mohla mnohdy zabránit chronifikaci bolesti. Wells se s ostatními delegáty shodl na tom, že "jedním z hlavních cílů EFIC je zlepšit management bolesti v Evropě na všech úrovních. To zahrnuje celoevropskou harmonizaci a optimalizaci školení a vzdělávání v medicíně bolesti. „Proto zavádíme test pro získání diplomu „European Curriculum and Multidisciplinary Diploma“, který bude uznáván v celé Evropě. První zkoušky se budou konat v roce 2017," oznámil Wells.
Za vědecký rámec platformy “Societal Impact of Pain”je odpovědna Evropská federace bolesti EFIC. Partneři pro SIP 2016 jsou Pain Alliance Europe (PAE) a Active Citizenship Network (ACN). Farmaceutická společnost Grünenthal GmbH je zodpovědná za financování a za nefinanční podporu (např. logistickou). Vědecké cíle SIP sympozia byly schváleny velkým množstvím mezinárodních a národních lobbystických skupin, vědeckých organizací a orgánů.
Autor: MUDr. Jan Činčura