Aktuality

SÚKL hledá nového dodavatele programu na vydávání e-receptů

2. 5. 2016

Státní ústav pro kontrolu léčiv hledá nového dodavatele elektronických receptů. Dnes vyhlásil výběrové řízení na dodávku nového programu na vydávání eReceptů, které budou od ledna 2018 povinně předepisovat všichni lékaři. Úřad na nový systém vyčlenil zhruba 60 milionů korun. Nový systém by měl zvládnout odbavit 100 miliónů receptů ročně.

„Ukončili jsme rozdílovou analýzu a přípravu veřejné zakázky. A od dnešního dne na stránkách ústavu visí předběžné oznámení o úmyslu vypsat veřejnou zakázku na systém elektronické preskripce. Je konstruována na maximální cenu. Myslím si, že by neměla stát více než 61, respektive 62 milionů korun,“ říká ředitel SÚKLu Zdeněk Blahuta.  Výběrové řízení chce podle něj úřad dokončit už v létě: „Tam nejsou termíny, které by záležely na ústavu. Tam jsou termíny, které jsou dány zákonem o veřejných zakázkách.“

Nový systém má nahradit dočasné řešení, ke kterému úřad přistoupil poté, co v prosinci dlouholetý poskytovatel služby, firma Tronevia, program zablokovala. Tvrdí, že SÚKL nezaplatil za autorská práva. Firma už kvůli tomu podala na úřad žalobu.

Povinný elektronický recept měla od roku 2015 zavést novela schválená za vlády Petra Nečase (ODS) začátkem roku 2013. Na povinnost ale nebyl připraven SÚKL, který by musel poměrně nákladně rozšířit centrální úložiště receptů. V říjnu 2014 se zavedení povinnosti odložilo na rok 2018. Elektronický recept je ale kvůli evidenci povinný pro léčivé přípravky s obsahem marihuany. Cílem je mimo jiné zabránit jejich zneužívání.

Zdroj: rozhlas.cz