Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Syndrom bílého pláště není neškodný

16. 4. 2018

Syndrom bílého pláště není neškodný

U některých lidí, kteří mají krevní tlak normální, se při návštěvě lékaře jeho hodnoty jen zvýší. Tomuto jevu se říká efekt bílého pláště. Podle nedávné studie asi 15 až 30 % pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci mohou trpět právě syndromem bílého pláště.

Odborníci ale nejsou přesvědčeni, že jde pouze o důsledek nervozity a úzkosti v neznámém lékařském prostředí. Zdá se, že jde o signál skrytých problémů s krevním tlakem, nejspíše o předchůdce skutečné hypertenze. Tito lidé mají rovněž vyšší pravděpodobnost dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Přitom pečlivá diagnóza je základem pro správnou léčbu.

Jak syndrom bílého pláště zvládnout?

  • Zásadou je neomezit se pouze na jedno měření, ale zjišťovat hodnoty opakovaně. Ovšem opakované měření krevního tlaku v ordinaci může vyvolávat syndrom bílého pláště pokaždé znovu. Proto se výše krevního tlaku odečítá pomocí domácích přístrojů, a především z kontinuální monitorace krevního tlaku (tzv. Holteru) po dobu jednoho až dvou dnů.
  • Jako prevence se doporučují relaxační techniky – dechová cvičení nebo meditace. Jedno ze cvičení zapojuje smysly – dotyčný má napočítat tři věci, které kolem sebe vidí, dvě, které slyší a jednu, jíž se může dotknout. Tímto postupem se přestane tolik soustředit na to, co ho stresuje.
  • Někdy pomáhá nechat pacienta uvolnit chvíli v klidné místnosti. Případně opět využít výše popsaná dechová či relaxační cvičení.

Každopádně je třeba při projevech syndromu bílého pláště zpozornět a zjistit, zda se za ním neskrývají jiné vážnější potíže.

Normální TK je 120/80 mmHg, za hypertenzi se považují hodnoty nad 140/90 mmHg. Její riziko zvyšuje obezita, nedostatek fyzické aktivity, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, stres, vysoký příjem soli, rodinná abamnéza, vyšší věk, poruchy funkce štítné žlázy, spánková apnoe, onemocnění ledvin a genetické faktory.

Autor: UZA

Zdroj: Tientcheu D et al. Target Organ Complications and Cardiovascular Events Associated With Masked Hypertension and White-Coat Hypertension: Analysis From the Dallas Heart Study. Journal of the American College of Cardiology, volume, 17–24 November 2015, Pages 2159-2169. doi.org/10.1016/j.jacc.2015.09.007