Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Téměř 100 léčivých přípravků pro EU

17. 1. 2016

Evropská léková agentura (EMA) zveřejnila souhrn léčiv doporučených ke schválení za uplynulý rok: bylo vydáno 93 pozitivních doporučení (v roce 2014 jich bylo 82), z toho bylo 39 zcela nových molekul či biologik, kterých loni bylo čtyřicet.

Nejvíce nových přípravků, a to 14, bylo doporučeno pro oblast onkologie a pět pro hematologii. Pro terapii infekčních onemocnění bylo schváleno také pět léků, dále po třech léčivých přípravcích pro kardiovaskulární a metabolická onemocnění a po dvou pro neurologické a pneumologické choroby.

Průlomové novinky

Panobinostat (Farydak, Novartis), pro léčbu mnohočetného myelomu, první ve své třídě antagonista histonových deacetyláz (HDACs), které jsou zapojeny do řízení transkripce genů. Indikován je pro pacienty, kteří již byli léčeni bortezomibem a imunomodulačním přípravkem. Doporučuje se podání v kombinaci s bortezomibem a protizánětlivým lékem (dexametazon).

Blinatumomab (Blincyto, Amgen) pro léčbu dospělých pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií, Philadelphia chromozom negativní.

Talimogene laherparepvec (Imlygic, Amgen) první ve své třídě imuno-onkolytický přípravek k léčbě pokročilého melanomu. Jde o upravený virus metodou genetického inženýrství, který hubí nádorové buňky

Nivolumab (Opdivo, Bristol-Myers Squibb) imunoonkologický lék pro terapii pokročilého melanomu a nemalobuněčného dlaždicobuněčného karcinomu plic. Jde o monoklonální protilátku blokující receptor PD1 na T-lymfocytech, takže je nádorová buňka neaktivuje a nedojde k apoptóze T-lymfocytu.

Pembrolizumab (Keytruda, MSD) je také inhibitor receptoru PD-1, užívá se v indikaci pokročilého melanomu.

Sacubitril/valsartan (Entresto, Novartis) k léčbě srdečního selhání. Sakubitril zabraňuje rozkladu natriuretických peptidů, čímž snižuje zátěž srdce. Natriuretické peptidy rovněž snižují krevní tlak a chrání srdce před rozvojem fibrózy, k níž při srdečním selhání dochází. Valsartan je již dobře známý antagonista receptoru angiotenzinu II.

Alirocumab (Praluent, Sanofi) je léčivý přípravek používaný k léčbě primární hypercholesterolémie a smíšené dyslipidémie, tzv. inhibitor PCSK9.

Evolocumab (Repatha, Amgen), taktéž inhibitor PCSK9 pro terapii primární hypercholesterolémie a smíšené dyslipidémie.

Pitolisant (Wakix, Bioprojet Pharma) pro léčbu narkolepsie s nebo bez kataplexie, první působící na receptory histaminu H3 v mozku.

Idarucizumab (Praxbind, Boehringer Ingelheim) je specifické antidotum dabigatranu (Pradaxa).

Rozšíření indikací

Výbor EMA vydal loni 54 doporučení pro rozšíření indikací, z nichž vybíráme:

Adalimumab (Humira, AbbVie) k léčbě těžké chronické ložiskové psoriázy u dětí a dospívajících. Jde o jedinou schválenou formu biologické léčby v této indikaci a u této věkové kategorie.

Ibrubtinib (Imbruvica, Janssen-Cilag International) je indikován nejen k léčbě dospělých pacientů s relabujícím nebo refrakterním lymfomem z plášťových buněk (mantle cell lymphoma, MCL), ale i s chronickou lymfocytární leukemií (chronic lymphocytic leukaemia, CLL), kteří již podstoupili alespoň jednu předchozí terapii, nebo v první linii u pacientů s delecí 17p nebo mutací TP53, u nichž není vhodná chemo-imunoterapie.

Pertuzumab (Perjeta, Roche) schválen v kombinaci s trastuzumabem (Herceptin) a chemoterapií k neoadjuvantní léčbě dospělých pacientů s HER2-pozitivním, lokálně pokročilým, inflamatorním nebo časným karcinomem prsu s vysokým rizikem rekurence.

Trametinib (Mekinist, Novartis) pro léčbu pokročilého neresekovatelného nebo metastatického melanomu s prokázanou mutací BRAF u nemocných, kteří nebyli předléčeni BRAF inhibitorem.

Cabrafenib (Tafinlar, Novartis) je indikován v monoterapii k léčbě dospělých pacientů s neresekovatelným nebo metastatickým melanomem s mutací V600 genu BRAF.

Crizotinib (Xalkori, Pfizer) indikován k léčbě v první linii dospělých pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic pozitivním na kinázu anaplastického lymfomu (ALK).

Orphan drug

Osmnáct léčiv získalo statut orphan drug pro léčbu vzácných onemocnění. Mezi ně patří například výše uvedený blinatumomab a panobinostat.

Dále léky:

  • tasimelteon (Hetlioz, Vanda Pharmaceuticals) pro léčbu tzv. non-24-hour sleep-wake disorder,
  • sebelipáza alfa (Kanuma, Synageva BioPharma/Alexion Pharmaceuticals) pro léčbu deficitu lysozomální kyselé lipázy,
  • carfilzomib (Kyprolis, Onyx Pharmaceuticals/Amgen) k léčbě mnohočetného myelomu,
  • lenvatinib (Lenvima, Eisai) k léčbě karcinomu štítné žlázy,
  • asfotáza alfa (Strensiq, Alexion) pro dlouhodobou léčbu hypofosfatázie,
  • dinutuximab (Unituxin, United Therapeutics) pro léčbu vysoce rizikového neuroblastomu.

Schválení za výjimečných okolností

EMA loni doporučila také tři léčiva na základě výjimečných okolností, což je forma schválení, která umožňuje pacientům přístup k léčivům, které by nemohla být schválena na základě standardního postupu, protože nebylo možné získat komplexní data. Buď z důvodu, že onemocnění, na jehož léčbu jsou určena, je příliš vzácné, shromažďování úplných informací o účinnosti a bezpečnosti by bylo neetické, nebo chybí vědecké znalosti.

Jedná se osusoctocog alfa (Obizur, Baxalta Innovations, dříve Baxter) k léčbě hemofilie, idebenone (Raxone, Santhera Pharmaceuticals) pro léčbu Leberovy hereditární optické neuropatie a asfotáza alfa (Strensiq, Alexion).

Zrychlené posouzení

Pět léčiv bylo posouzeno v rámci zrychleného řízení, tj. během 150 namísto standardních 210 dní. Jedná se o přípravky Kanuma (sebelipáza alfa), Kyprolis (carfilzomib), Lenvima (lenvatinib), Praxbind (idarucizumab) a osimertinib (Tagrisso, AstraZeneca) k léčbě pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic se specifickou mutací (T790M).

Podmíněné schválení

Tři léčiva získala doporučení pro tzv. podmíněné schválení. Podmíněné schválení je jedním z mechanismů, kterým EMA poskytuje pacientům rychlý přístup k léčivům, která cílí na léčbu dosud neléčitelných nebo život ohrožujících onemocnění. Tato léčiva jsou předmětem specifického post-marketingového posouzení s cílem získat plnohodnotná klinická data prokazující benefit a provést standardní schválení.

Výbor EMA také využil tento mechanismus k doporučení přípravku Blincyto (blinatumomab), Tagrisso (osimertinib, Astra Zeneca, pro léčbu pacientů s EGFR T790M pozitivní mutací metastatického nemalobuněčného plicního karcinomu plic) a ceritinib (Zykadia, Novartis) pro léčbu dospělých pacientů s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic.

Léčiva mimo EU

EMA ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací podpořila dostupnost důležitých léčiv mimo EU prostřednictvím článku 58. Tímto postupem byla doporučena první vakcína proti malárii a hepatitidě B (Mosquirix, GSK).

Monitoring bezpečnosti

EMA loni vydala i řadu doporučení a nových bezpečnostních opatření na základě revize klinických dat. Byla to například doporučení u bisfosfonátů a denosumabu ohledně rizika osteonekrózy, varování před rizikem závažné bradykardie při společném užívání léčiv proti hepatitidě C a amiodaronu, doporučení při použití adrenalinových autoinjektorů, kontraindikace mykofenolátu v těhotenství, doporučení pro minimalizaci rizika progresivní multifokální leukoencefalopatie u dimethyl fumarátu (Tecfidera, Biogen) a fingolimodu (Gilenya, Novartis) či zrušení některých bezpečnostních varování u léčivých přípravků proti HIV.

EMA provedla také revizi rizik vakcín proti lidským papilomavirům (HPV), nebyla potvrzena souvislost se dvěma onemocněními.

Kontroly výroby

EMA se rovněž zabývá inspekční činností (nejen v EU) v oblasti vývoje léčiv (hlášení dat z klinických studií a nežádoucích účinků léčivých přípravků) a výroby. V loňském roce provedli její inspektoři více než 2590 kontrol správné výrobní praxe (GMP), přes 270 kontrol správné klinické praxe (GCP) a přes 190 farmakovigilančních inspekcí přibližně v 62 různých zemích.

Podle zjištěných závad musely farmaceutické společnosti zavést přísná opatření. Kontroly rovněž vedly k vydání 20 prohlášení o nesouladu s GMP, aby se přípravky z těchto závodů nedostaly na trh EU.

Inspekce GCP zase vedly ke stažení žádostí o registraci u tří přípravků – aripiprazol (Mylan), duloxetin (Sandoz) a kombinace humánního fibrinogenu a trombinu (VeraSeal, Instituto Grifols).

Zdroje: EMA, Apatykář, Medical Tribune