Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

U RS dochází k narušení metabolismu methioninu

19. 1. 2018

U RS dochází k narušení metabolismu methioninu

Podle nové studie u roztroušené sklerózy (RS) dochází k přerušení metabolismu methioninu, kódované esenciální glukogenní aminokyseliny, a to především u progresívní formy této choroby. Vědci svůj mimořádný objev prezentovali na letošním výročním setkání americké Society for Neuroscience.

Na vzorku 120 pacientů s RS jistili, že v jejich likvoru se nalézá více než dvojnásobná koncentrace methioninsulfoxidu, což je produkt oxidace methioninu, ve srovnání s 30 osobami z kontrolní skupiny (P = 0.017).Tento obrovský nárůst koncentrace reziduí methioninsulfoxidu se objevoval v mozkomíšním moku pacientů s RS v celém spektru RS patologií.

Methionin je zásadně důležitý pro mnoho metabolických procesů, jako je syntéza proteinů, metylaci, metabolismus síry, regulaci oxidačně redukčních reakcí a signální transdukci. V živém organismu snadno podléhá oxidaci, čímž vzniká methioninsulfoxid. Když s ním pak proteiny reagují (namísto methioninu), mohou někdy ztratit svou biologickou aktivitu. U myší s experimentální autoimunitní encefalomyelitidou (což je standardní zvířecí model RS) došlo ke zvýšení metioninsulfoxidu v mozku a míše myší po 14 dnech a k maximu onemocnění po 21 dnech.

Toto zvýšení bylo doprovázeno zvýšením hladin methioninsulfoxidu reduktázy-1 (MSR1) - enzymu, který převede methionin sulfoxid zpět na methionin.

V uvedené studii vědci zároveň pozorovali, že nárůst koncentrace se zvyšuje u pacientů s progresí RS. Výzkumníci se proto domnívají, že jde o důležitý ukazatel zcela nezávislý na zánětlivých faktorech, který by mohl vést v budoucnu k novému druhu terapie RS, zejména při její progresivní formě.

Autor: uza

Zdroj: Mir F, et al. Methionine metabolism is altered in multiple sclerosis". Society for Neuroscience SfN 2017; Abstract 475.16/N2.