Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Ve studiích úspěšná intranasální protichřipková vakcína v praxi zklamala

2. 9. 2016

Ve studiích úspěšná intranasální protichřipková vakcína v praxi zklamala

Živá vakcína proti chřipce nezprostředkuje o nic lepší kolektivní imunitu než inaktivovaná vakcína, míní kanadští investigátoři. Americký úřad CDC dokonce živou vakcínu nedoporučil pro nadcházející chřipkovou sezónu.

Intranazální živá atenuovaná vakcína proti chřipce prokázala u dětí v klinických studiích vyšší imunogenicitu než intramuskulárně aplikovaná inaktivovaná vakcína. Toto zjištění vedlo k hypotéze, že živá vakcína by měla být rovněž silnějším induktorem kolektivní imunity.

Kanadští výzkumníci se rozhodli tuto tezi ověřit a zkoumali efektivitu obou vakcín u 52 venkovských kolonií Hutteritů, kteří tvoří na náboženském principu organizované osady rodin, které společně vaří a sdílejí společné jídelní a kulturní prostory.

Během tří chřipkových sezón (2012-2015) bylo celkem 1186 děti v dvojitě zaslepené studii randomizováno buď k aplikaci intranasální živé atenuované vakcíny nebo inaktivované vakcíny.

Laboratorně potvrzených případů chřipky A a B bylo diagnostikováno od 3 % do 7 % všech dětí během všech tří sezón. I když se v absolutních číslech výskyt chřipky a respiračních onemocnění lišil podle regionů, nebyl zaznamenán významný rozdíl ve výskytu těchto případů v závislosti na aplikované konkrétní očkovací látce, a to jak u očkovaných dětí, tak i u celkem 3425 jejich kontaktů.

Nenašel se ani žádný významný rozdíl v případě běžných surogátních markerů respiračních infekcí jako jsou preskripce ATB, příjem na pohotovosti, hospitalizace a pracovní neschopenky nebo školní omluvenky..

Komentář „Tyto poznatky sdělují, že dražší živá protichřipková vakcína neposkytuje žádné benefity oproti konvenční vakcíně, což se týká jak očkovaných dětí, tak i jejich kontaktů v komunitě,“ komentovala Abigail Zugerová z Mount Sinai Roosevelt Hospital v New York City v NEJM Journal Watch.

Podle ní není zcela jasné, zda lze tyto komunitně založené výsledky generalizovat na celou populaci, ale „je nepravděpodobné, že by bylo možné tuto pečlivě designovanou studii úspěšně provést ve větším a chaotickém terénu.“

„V současné době americký Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nedoporučuje, aby intranasální vakcína byla použita pro nadcházející chřipkovou sezónu,“ dodala Zugerová s odkazem na výnos panelu imunologů z letošního července na základě relativně nižší efektivity intranasální vakcíny oproti konvenční látce v sezóně 2015 - 2016.

 

Autor: čin