Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Vyvolává roztroušenou sklerózu střevní bakterie?

2. 3. 2018

Vyvolává roztroušenou sklerózu střevní bakterie?

Správný střevní mikrobiom bývá považován za jeden ze základů celkového zdraví. Několik studií nyní naznačuje, že tyto bakterie mohou hrát klíčovou úlohu v rozvoji nevyléčitelných autoimunitních chorob včetně roztroušené sklerózy (RS)

Podle jedné z prací, které zveřejnil the Proceedings of the National Academy of Sciences, změna střevní mikrobioty, označovaná jako dysbióza, vede k RS. Stále však není dostatečně známé, jakým způsobem dysbióza ovlivňuje projevy a progresi autoimunity centrální nervové soustavy. Vědci zjistili, že největší vliv má složení střevních bakterií a věk (období dospívání a mladší dospělý věk) společně s některými souvisejícími geny.

Geneticky upravené myši dostaly lidské geny, o nichž je známo, že zvyšují riziko RS (MHC molekuly II. třídy, HLA-DR2a a  TCR), které byly derivovány od pacientů s RS. U myší se pak projevila spontánní experimentální autoimunitní encefalomyelitida (EAE), což je obdoba RS, a také zánětlivou reakci ve střevech.

Dysbióza tak vyvolala expresi C3 složky komplementu v séru a  rovněž produkci anafylatoxinu C3a, zatímco snížila expresi genu Foxp3 a genů ubiquitin ligázy E3, souvisejících s neschopností reakce proti antigenu (autoantigenu).

Dospívající myši měly vyšší pravděpodobnost rozvoje RS než ty starší. Což podle autorů studie ukazuje, že starší jedinci si již v průběhu života dokázali vytvořit imunitu.

Další zkoumání by mohlo přinést nové možnosti léčby a zpomalení progrese RS, založené na eliminaci škodlivých střevních bakterií a zároveň na rozmnožení protektivních bakterií. Odborníci v této souvilosti upozorňují, že by se tak otevřela zcela nová éra medicíny.

Jiná studie, publikovaná v Cell Report, zkoumala tři lidské střevní mikroby, které by mohly pomáhat v léčbě autoimunitních chorob, jako je právě RS. Jeden z nich, Prevotella histicola, získaná z lidských střev, účinně potlačovala projevy RS na preklinickém myším modelu. Ukázalo se, že snížila počet dvou typů prozánětlivých buněk a zároveň zvýšila počet buněk, které nemoc potlačují.

Autor: uza

Zdroje: Yadav SK et al. Gut dysbiosis breaks immunological tolerance toward the central nervous system during young adulthood. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2017; 114 (44): E9318 DOI: 10.1073/pnas.1615715114

Mangalam A et al. Human Gut-Derived Commensal Bacteria Suppress CNS Inflammatory and Demyelinating Disease. Cell Reports, 2017; 20 (6): 1269 DOI: 10.1016/j.celrep.2017.07.031