Aktuality
Zdravotní gramotnost v USA a České republice
3. 1. 2016
Health literacy (zdravotní gramotnost, ZG) je předmětem výzkumu ve všech vyspělých zemích. Zdravotní gramotnost je schopnost získávat, vyhodnocovat a využívat informace, které povedou ke správným rozhodnutím, které mají vztah ke zdraví v kontextu každodenního života – doma, ve společnosti, na pracovišti, ve zdravotnických zařízeních, v obchodě i politice. Je to důležitá schopnost, jež zvyšuje vliv jedinců na své vlastní zdraví a posiluje jejich schopnost přijímat osobní díl odpovědnosti na svém zdravotním stavu.
Situace v USA
Podle průzkumu americké společnosti HealthMine pouze méně než třetina lidí zná svá zdravotní data (včetně krevního tlaku, cholesterolu, glykémie, BMI), 53 % jedinců nerozumí informacím, které poskytují návod co udělat k zlepšení svého zdravotního stavu a 55 % lidí by potřebovalo (a chtělo) vytvořit nějaký zdravotní plán, podle něhož by se řídili, a 55 % respondentů se domnívá, že současné wellness nabídky jsou příliš komerční a smysl pro ně nemají. Průzkum byl proveden mezi šesti tisíci americkými klienty některých zdravotních plánů.
Češi na chvostě EU
Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Kanceláří WHO v ČR provedl počátkem roku 2015 reprezentativní výzkum zdravotní gramotnosti podle metodiky, která byla použita v dalších osmi zemích EU. Podle tohoto sociologického šetření u více než 1000 respondentů úroveň ZG obyvatel České republiky zaostává za průměrem zemí Evropské unie. Mezi devíti sledovanými zeměmi zaujímá Česká republika předposlední místo, za ní se umístilo pouze Bulharsko. Téměř 60% (59,4%) dospělých obyvatel ČR vykazovalo neadekvátní nebo problematickou úroveň celkové zdravotní gramotnosti. Převaha omezené zdravotní gramotnosti byla zaznamenána rovněž v oblasti prevence nemocí (54,1%) a zejména u podpory zdraví (64,1%); pouze pokud jde o orientaci v oblasti poskytování zdravotní péče, mírně převažovala nadprůměrná úroveň zdravotní gramotnosti (50,5%).
Česká republika zaostává především za zeměmi, které v této oblasti představují špičku, tj. za Nizozemskem, Irskem, Německem a Polskem.
Úroveň zdravotní gramotnosti je podmíněna především finančními problémy respondenta, jeho věkem, úrovní vzdělání a sociálním statusem. Zjednodušeně můžeme říci, že osoba s nízkou úrovní zdravotní gramotnosti bude mít s vyšší pravděpodobností finanční problémy, bude jednat o starší osobu s nižším vzděláním a s pocitem nižšího postavení v sociální hierarchii. Na druhé straně vede nižší úroveň zdravotní gramotnosti k horšímu hodnocení vlastního zdravotního stavu a vyšší spotřebě zdravotní péče.
Zdroj: PS pro zdravotní gramotnost MZČR, Apatykář