Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Odborné aktuality

Zdravotníci vlastní smrtí dokázali, že nejhorší jsou trans tuky

18. 7. 2016

Zdravotníci vlastní smrtí dokázali, že nejhorší jsou trans tuky

Velká observační studie publikovaná v JAMA Internal Medicine odhalila, že vysoký příjem nasycených tuků a trans tuků je spojen se zvýšenou mortalitou. Výzkumníci z Harvard Chan School a Brigham and Women’s Hospital zkoumali stravu a mortalitu u celkem 125 000 zdravotníků obou pohlaví, kteří při vstupu do studie byli bez kardiovaskulárních chorob, diabetu a onkologického onemocnění.

Během zhruba 30 let sledování více než 33 000 účastníků studie zemřelo. Vysoký příjem nasycených tuků, jež nahradily sacharidy, byl spojen s osmiprocentním zvýšením celkové úmrtnosti. Obdobně vysoký příjem trans tuků zvýšil úmrtnost dokonce o 13 procent. Naproti tomu vysoký příjem polynenasycených mastných kyselin a mononenasycených mastných kyselin byl spojen s 19procentním a 11procentním snížením úmrtnosti, resp.

Příznivé působení těchto lipidů potvrdil další poznatek studie: nahradilo-li se pět procent kalorií tvořených nasycenými tuky stejným množstvím kalorií z polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin (zhruba 15 g), došlo k redukci mortality o 27 % a 13 %, resp. „Trans mastné kyseliny měly nejvýznamnější negativní dopady na zdraví. Každé zvýšení příjmu trans tuků o 2 % bylo spojeno o 16 % vyšším rizikem předčasného úmrtí během doby studie. Vyšší konzumace saturovaných tuků byla také spojena s vyšší úmrtností. Porovnáme-li se stejným množstvím kalorií ve formě polysacharidů, každé zvýšení saturovaných tuků o pět procent znamenalo o 8 % vyšší riziko celkové mortality,“ uvedl hlavní autor studie Dong Wang z Departments of Nutrition and Epidemiology při Harvard Chan School.

Autoři došli k následujícímu závěru: "Nahrazení nasycených tuků nenasycenými ... by mělo být i nadále hlavním poselstvím v dietních doporučeních. Tyto nálezy také podporují eliminaci částečně hydrogenovaných rostlinných olejů jako primární zdroj trans mastných kyselin."

Reakce lékařských kapacit ke studii byly vesměs pochvalné. Podle Nity Forouhiové z MRC Epidemiology Unit při University of Cambridge studie poskytuje robustní důkazy. Podle ní však jsou posilovány také důkazy, že červené a zpracované maso versus mléčné produkty - přestože jsou oboje bohaté na saturované tuky - mají rozdílné zdravotní účinky.

Ian Johnson, emeritní spolupracovník z Institute of Food Research uvedl, že: “Tyto nálezy jsou konzistentní se současnými doporučeními a zejména s konceptem prospěšnosti diety středomořského typu, bohaté na nesaturované tuky rostlinného původu, z ryb a olivového oleje.

Gunter Kuhnle z University of Reading se připojil k poznámce Nity Forouhiové, když v komentáři pro server Science Media Centre napsal, že “I když tato studie rozlišuje mezi jednotlivými rozdílnými typy saturovaných a nesaturovaných tuků, stále není dosti detailní. Předchozí studie například ukázaly, že saturované tuky z mléčných produktů jsou spojeny s redukcí rizika morbidity.“

Autor: MUDr. Jan Činčura

[caption id="attachment_4552" align="alignleft" width="520"]rozdělení tuků, tuky Zdroj: www.foodfiltr.cz[/caption]