Odborné aktuality
Zero kardiovaskulární efekt při zahájení cvičení ve stáří
20. 7. 2016
Důkazy podporují pozitivní význam celoživotní fyzické aktivity pro prevenci kardiovaskulárních (KV) nežádoucích příhod, avšak kardiovaskulární benefity z iniciace větší fyzické aktivity u starších osob nebyly dosud známy. Tým amerických lékařů v čele s Annou B. Newmanovou z University of Pittsburgh se proto rozhodl řešit tuto otázku v multicentrické studii sledující starší pacienty se sedavým způsobem života (průměrný věk 79, 30 % s KV chorobou v anamnéze; 70 % mající ≥1 hlavní KV rizikový faktor; všichni s funkční limitací, ale chodící).
Pacienti byli randomizováni do skupiny s intervencí strukturované fyzické činnosti nebo do edukační kontrolní skupiny. Již zveřejněné výsledky této studie ukázaly významné zlepšení funkční mobility (NEJM JW Gen Med 01.07.2014 a JAMA 2014; 311: 2387).
Intervence zahrnovala dvě supervidované cvičební lekce týdně a doma prováděnou aktivitu třikrát až čtyřikrát týdně; dále chůzi aspoň 150 minut týdně a silový trénink. Kontrolní pacienti se zúčastňovali týdenních vzdělávací akcí po dobu 26 týdnů a poté v měsíčních intervalech.
Během průměrné doby sledování 2,6 let nebyly pozorovány žádné signifikantní rozdíly mezi skupinami v širokém kompozitním parametru nežádoucích kardiovaskulárních příhod nebo v užším kompozitním parametru zahrnujícím infarkt myokardu, cévní mozkové příhody nebo smrt z KV příčin.
Thomas L. Schwenk z University of Nevada v komentáři pro NEJM Journal Watch napsal, že v této studii vyšší fyzická aktivita u starších osob nezafungovala v prevenci nežádoucích kardiovaskulárních příhod možná proto, že intervence přišla v životě pacientů příliš pozdě.
Dalším možným vysvětlením je, že edukace v kontrolní skupině mohla stimulovat účastníky k fyzické aktivitě dostatečné k tomu, aby došlo k minimalizaci rozdílů ve výsledcích mezi oběma skupinami. „V každém případě zahájení fyzické aktivity ve vyšším věku přináší benefity v zachování a zlepšení mobility, a to může být dosaženo i bez přídatného KV rizika,“ poznamenal Schwenk.
Autor: MUDr. Jan Činčura