Odborné aktuality
Zkouší se nové a bezpečné léky na toxoplasmózu
1. 7. 2016
Odhaduje se, že více než třetina světové populace je infikována parazitem Toxoplasma gondii.* Toxoplazmóza obvykle probíhá subklinicky, pouze u malé části postižených ji provází lymfadenitida, chřipkovité příznaky, postižení sítnice a CNS. Závažné důsledky má toxoplazmóza u plodů a novorozenců: považujeme ji za infekci ohrožující plod (TORCH), která se vyznačuje postižením sítnice a CNS – kalcifikace a hydrocefalus. Novorozenci s vrozenou toxoplazmózou mívají anémii, trombocytopenii a hyperbilirubinémii. Později se projevuje mentální retardace, křeče, poruchy zraku, spasticita, poruchy sluchu (senzorineurální poruchy sluchu) a další závažné neurologické projevy.Toxoplasmóza může být také nebezpečná u imunokompromitovaných pacientů (zejména při deficitech T-buněčné imunity - hematologické malignity, transplatace kostní dřeně a orgánů, AIDS).
U zdravých a netěhotných jedinců zpravidla stačí symptomatická léčba, rizikové jedince je nutné léčit. Existuje několik léků pro tuto infekci, ale často mají závažné nežádoucí účinky. Vědci proto zkoumají bezpečnější možnosti léčby, a to zejména pro těhotné ženy.
Animální studie v aktuálním vydání časopisu Journal of Parasitology ukázala, že nové látky estragol a thymol jsou nejen účinné, ale i dostatečně bezpečné při léčbě toxoplasmózy při jejím přenosu z myší matky na plod během březosti. Nyní bude třeba ověřit účinnost i bezpečnostní profil těchto nových přípravků i u lidí.
Autor: MUDr. Jan Činčura
* Tomková J et al, Toxoplasmóza Klin Biochem Metab, 16 (37), 2008, No 4, 232–235.