Odborné aktuality
Zlepšení kvality péče přineslo dramatické snížení úmrtnosti
19. 9. 2016
Zavedení programu na zlepšení péče snížilo až pětinásobně během osmi let riziko smrti u dětí v septickém stavu hospitalizovaných na emergentním oddělení. Američtí lékaři implementovali program zlepšování kvality (QI - quality improvement) zaměřený na včasnou diagnostiku a terapii u dětí v septickém stavu na terciárním pediatrickém emergentním oddělení.
Od roku 2007 byl tento program v průběhu následujících osm let několikrát revidován na základě zpětné vazby poskytovatele péče a měřených výkonnostních parametrů. Například doba, za kterou došlo k podání antibiotik, se zkrátila z tří hodin na jednu hodinu v roce 2012, a v roce 2011 byl realizován protokol pokynů k léčbě sepse (sepse order set). Během tohoto osmiletého období bylo léčeno pro sepsi celkem 1380 dětí (ve věku nižším než 19 let). Adherence ke komplexu léčebných intervencí podle guidelines a protokolu se zlepšila z 73 % na 84 %.
Výzkumníci v čele s Roni D. Laneovou z University of Utah v přehledu porovnali výsledky u 1119 dětí, kterým byla poskytnuta komplexní intervence podle implementovaného programu, a 261 dětí, u kterých tento komplex péče poskytnut nebyl.
Děti, kterým se nedostalo uvedeného komplexu léčebných intervencí, vykázali signifikantně vyšší hospitalizační mortalitu (4,2 % oproti 1,2 %). Implementace QI programu měla za následek redukci mortality bez nárůstu hospitalizací na jednotce pediatrické intenzivní péče i bez zvýšení celkových nákladů na péči.
„Je to pěkný příklad zavedení programu na zlepšení kvality péče, jak se vyvíjel během osmi let,“ komentoval studii pro NEJM Watch pediatr Louis M. Bell z University of Pennsylvania. Podle něj průběžné inovace na bázi zpětné vazby a měřených parametrů vyústily v působivý benefit pro pacienty. Tato studie podle něj dokazuje sílu QI metodiky v úsilí o zlepšení léčebných výsledků.
Autor: MUDr. Jan Činčura