Odborné aktuality
Zolpidem je spojen s častějšími pády pacientů
24. 6. 2016
Odhaduje se, že u 25% až 40% starších dospělých je přítomna insomnie, jež je většinou léčena medikamentózně. U těchto pacientů existuje hypotéza, že léčba nebenzodiazepinovými hypnotiky je spojena s pády pacientů a souvisejícími komplikacemi, včetně fraktur a traumatického poranění mozku (TBI). Vědci se rozhodli prozkoumat asociaci mezi rizikem pro hospitalizaci kvůli fraktuře kyčle nebo TBI a preskripcí nebenzodiazepinových sedativ/hypnotik - zolpidem, eszopiklon a zaleplon.
Studie se prováděla u pojištěnců Medicare ve věku 65 let a starších. Investigátoři z Pharmaceutical Health Services Research Department při University of Maryland, Baltimore, v čele se Sarah Tomovou zkoumali data z léčby uvedenými přípravky po dobu 30 dní před hospitalizací ve srovnání s 3, 6, 9 a 12 měsíci před zraněním. V průběhu měsíce před hospitalizací přibližně 3 % pacientů s frakturou kyčelního kloubu nebo TBI užívalo předmětná sedativa, hypnotika. U těchto pacientů bylo více pravděpodobné, že budou mít chronická onemocnění a užívat další hypnotické léky.
Výsledky: Pouze u přípravku zolpidem byla jeho medikace v průběhu měsíce před hospitalizací spojena se zvýšeným rizikem fraktury kyčle nebo TBI (odds ratio 1,87; 95% CI 1,56 – 2,25, resp. OR 1,59; 95% CI 1,41 – 1,79). V případě eszopiklonu a zaleplonu nebylo zjištěno statisticky významné zvýšení rizika. Psychiatr Deborah Cowleyová z Medical Center při University of Washington, Seattle, upozornila v komentáři pro NEJM Journal Watch, že zaleplon byl ve studii limitován málo frekventovanou preskripcí. Výsledky však naznačují, že eszopiklon je bezpečnější hypnotický lék než zolpidem u starších dospělých. Jak autoři připomněli, klinici by měli častěji zvážit kognitivně-behaviorální terapii při nespavosti.
Autor: MUDr. Jan Činčura Převzato a zkráceno z MedPage Today